1 i 2 czerwca na wybranych parkingach autostrady A2 Świecko – Konin spółka Autostrada Eksploatacja organizuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla zawodowych kierowców. Przebadać się jednak będzie mógł każdy, kto będzie miał na to ochotę.
Z danych opracowania Transport Drogowy w Polsce 2021+ wynika, że na polskim rynku pracuje obecnie ok. 550 tys. kierowców zawodowych. Jak pokazuje raport TransJobs.eu, ponad 98 proc. z nich to mężczyźni. Z badań statystycznych wynika, że tylko niecałe 24% mężczyzn w Polsce bada się regularnie, 41,5% bada się od czasu do czasu ,zaś 14,3 % nie gdy nie wzięło udziału w badaniach profilaktycznych*. Trochę lepiej wyglądają te statystyki w przypadku kobiet, jednak też nie są zadowalające.
– Zdajemy sobie sprawę, że zawodowi kierowcy znaczną część swojego życia spędzają w samochodzie. Będąc nieustannie w trasie nie mają czasu, by zadbać o swoje zdrowie. Zdarza się też, że niechęć do wykonania badań profilaktycznych tłumaczą trudnością z wcześniejszym umówieniem się na badania. Dlatego też postanowiliśmy wyjść im naprzeciw. W czasie, gdy odpoczywają na autostradowych parkingach będą mogli podejść do naszego namiotu, przy którym będzie stała karetka pogotowia i się przebadać. Warto podkreślić że wszystkie badania są całkowicie anonimowe. Ich wyniki otrzymuje wyłącznie osoba badana- mówi Renata Rychlewska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Eksploatacja.
Podczas badania ratownicy medyczni sprawdzą miedzy innymi: ciśnienie tętnicze, poziom glikemii, cholesterolu, masę ciała, oznaczą też BMI. Będzie również okazja do skonsultowania na miejscu
wyników badań. W trakcie trwania akcji kierowcy, korzystając z alko i narkogogli będą mogli sprawdzić jak
spowalniają nasze reakcje alkohol czy narkotyki. Dzięki specjalnemu urządzeniu będą mogli też zbadać widzenie zmierzchowe.
– Bycie kierowcą wiąże się z ryzykiem wystąpienia między innymi chorób układu krążenia, przede wszystkim niedokrwienia serca oraz nadciśnienia tętniczego. Zawodowi kierowcy narażeni są również na ogromny stres, zmęczenie i zaburzenia wzroku – wylicza Konrad Pierzchalski, ratownik medyczny z Pomogę bo mogę. – Dlatego bardzo ważne jest by oprócz badań profilaktycznych, na które trzeba znaleźć czas, zadbać też o aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę.
Ratownicy medyczni pomogą też ustalić dalsze kroki w przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań.
Akcja będzie prowadzona:
1 czerwca
w godzinach: 14.00-16.00 MOP Chociszewo
w godzinach: 16.15-20.30 MOP Rogoziniec
2 czerwca
w godzinach: 14.00-16.00 MOP Gozdowo
w godzinach: 16.15-20.00 MOP Sołeczno
czytaj także : Przełomowe operacje w miejskim szpitalu