Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia zyskał nową pracownię 3-teslowego rezonansu magnetycznego (3T). Sprzęt ten, dzięki swojej dokładności, jest najdoskonalszym urządzeniem używanym w diagnostyce neurologicznej, neurochirurgicznej i urologicznej.
W piątek, 26 maja otwarto nową pracownię 3-teslowego rezonansu magnetycznego. Środki na jego zakup pochodzą z funduszu przyznanego na działania naprawcze, prowadzone po pandemii COVID-19 (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2022). W tym celu Komisja Europejska uruchomiła specjalny instrument finansowy – REACT-EU.
Szansa dla młodych lekarzy
Podczas otwarcia pracowni obecni byli prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz marszałek wielkopolski, Marek Woźniak.
Prezydent Poznania podkreślał, że robot da Vinci oraz 3-teslowy rezonans magnetyczny są kluczem do przeprowadzania skutecznych operacji. – Precyzja, którą zapewniają te urządzenia, pozwala na zupełnie inne funkcjonowanie pacjentom, którzy mieli różnego rodzaju powikłania, łącznie z koniecznością korzystania z pieluchy czy nietrzymaniem moczu – mówił Jaśkowiak, dodając też, że urządzenia te mogą być również wykorzystywane przy diagnostyce dzieci i seniorów.
Włodarz miasta odniósł się do doniesień medialnych na temat liczby wykonywanych zabiegów w placówce. – W mediach była pewnego rodzaju dezinformacja – stwierdził. – Chciałbym wyjaśnić, że liczba ta będzie znacznie wyższa od tego, co było podawane. Musimy uwzględnić fakt, że był to szpital covidowy, co miało konsekwencje w układzie leczenia innego rodzaju schorzeń i chorób – podkreślał.
Z kolei marszałek Woźniak przekonywał, że powodem do dumy jest fakt, że Poznań jest na drugim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę urządzeń da Vinci. – Jest to ważna sprawa dla młodego lekarza, który ma ambicję i chce się rozwijać, że w szpitalu, w którym pracuje, są tego rodzaju urządzenia – przyznał. – Jest to pewna zachęta i sposób na przyciągnięcie lekarzy do Poznania i Wielkopolski – zaznaczył.
Zdaniem Woźniaka, zapewnienie możliwości korzystania z najnowocześniejszych urządzeń na świecie, sprawi, że dobrze wykwalifikowani i wyszkoleni lekarze będą chcieli zostać w stolicy Wielkopolski i rozwijać swoją karierę lekarską.
– Łącznie przekazaliśmy szpitalom w Wielkopolsce 130 milionów złotych z budżetu unijnego z instrumentu REACT-EU. Dzięki temu mogliśmy pomóc powrócić lecznicom do pełnej operatywności i poprawić ich warunki funkcjonowania po pandemii. Były to pieniądze dla wszystkich kategorii szpitali, od powiatowych, przez miejskie, wojewódzkie, po kliniczne – dodał Woźniak.
3-teslowy rezonans magnetyczny
3-teslowy rezonans magnetyczny jest obecnie jednym z najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych dostępnych na rynku, które znacząco skraca czas oczekiwania na wyniki badań. Przede wszystkim jednak zapewnia możliwie najgłębsze obrazowanie i tym samym najdokładniejszą analizę np. układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego, czy badanie prostaty i schorzeń miednicy.
Dlatego, jak podkreśla szpital, jest najdoskonalszym, dostępnym urządzeniem dedykowanym szczególnie do diagnostyki neurologicznej, neurochirurgicznej i urologicznej.
Dla Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu 3-teslowy rezonans magnetyczny razem z robotem chirurgicznym da Vinci oznacza zapewnienie kompleksowego i aktualnie najbardziej precyzyjnego leczenia pacjenta – od jego diagnostyki po zabieg operacyjny.