Poznaliśmy wyniki badania klimatu rowerowego. Poznań wyróżniony

Poznaliśmy wyniki badania, dzięki któremu stworzono ranking miast i gmin przyjaznych rowerzystom. W zestawieniu znalazły się gminy Tarnowo Podgórne oraz Swarzędz. Wyróżniono również miasto Poznań.

We wtorek, 23 maja przedstawiono wyniki badania klimatu rowerowego. Nakreślają one obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach Polski. Dzięki badaniu powstał ranking miejsc przyjaznych rowerzystom.

Wyróżnienia dla Poznania i Swarzędza

Na pierwszym miejscu uplasował się Gdańsk, na drugim Wrocław, a na trzecim Poznań. – Cieszymy się, że nasze miasto przesunęło się w tym zestawieniu. Jeśli chodzi o ruch rowerowy, to szacujemy, że blisko 10 proc. mieszkańców korzysta z roweru w codziennym dojeździe do pracy czy na uczelnie – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Według prezydenta Wiśniewskiego badanie pokazuje też, że poznaniacy coraz lepiej oceniają infrastrukturę rowerową w mieście. – Nie spoczywamy na laurach. Mamy ambitne plany, choćby program rowerowy, który precyzyjnie określa miejsca, gdzie prowadzone są inwestycje, gdzie chcemy poprawiać bezpieczeństwo i jakoś poruszania się. Przy każdej nowej inwestycji powstają drogi rowerowe, ale też remontujemy te istniejące – podkreślił.

Wyróżniona została też gmina Swarzędz. – Chciałbym, żeby wszystkie gminy wokół Poznania były połączone bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi – zaczął Marian Szkudlarek, podkreślając, że jest on reprezentantem zarządu Metropolii Poznań i burmistrzem największej gminy wokół Poznania. – Te ścieżki mogą zapewnić nam bezpieczny dojazd do szkół i pracy. Widzimy, jak chętnie mieszkańcy korzystają z nowych, bezpiecznych rozwiązań komunikacyjnych – dodał.

Kolejną wyróżnioną podpoznańską gminą było Tarnowo Podgórne.

Klimat dla rowerów

Badania klimatu rowerowego są przeprowadzane w cyklu dwuletnim według sprawdzonej metodologii.

Są one realizowane w Polsce przez stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA). Badania przeprowadzane są według sprawdzonej i rozwijanej przez od 1998 roku metodologii Fahrradklima-Test. Według niej, w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.

Zobacz też: Rząd chce zmienić prawo o ruchu drogowym. Kierowcy się ucieszą?

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl