Wkrótce rozpocznie się „Cały Poznań Ukulele”. To największy tego typu festiwal w Europie. Rozpoczął się od Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele (PPNOU). Wszystkie koncerty i warsztaty są darmowe. Do Poznania przyjedzie z Honolulu Jody Kamisato i Honoka. Poza tym wystąpi popularna piosenkarka i aktorka Julia Pietrucha.
Europejska stolica ukulele – Poznań
Ukulele to instrument, który w ostatnim czasie stał się bardzo modny i zyskał rzeszę fanów i użytkowników z całego świata. Na największy europejski festiwal poświęcony grze na ukulele przyjadą najwięksi muzyczni pasjonaci i doświadczeni wirtuozowie. Festiwal w Poznaniu rozpocznie się w piątek, 2 czerwca o godz. 20 w Klubie Muchos (ul. Feliksa Nowowiejskiego 13/15).Wystąpi brytyjski duet Squat Lobster, a także solowo francuski Prince De Pacotille.
– Wszystko zaczęło się od Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele. Wymyśliłem tę nazwę, jako formę żartu, ponieważ wszyscy jesteśmy zawodowymi muzykami. Gramy na innych instrumentach, ale gdy odkryłem ukulele, postanowiliśmy na nich zagrać jeden koncert. Nauczyliśmy się czterech piosenek i to się spodobało publiczności. Stwierdziliśmy, że zagramy kolejne – wyjaśnia Piotr Kończal, pomysłodawca festiwalu i dodaje – Tak powstała PPNOU, która działa już od 10 lat. Dostrzegł nas Zachód. Ściągano nas na inne festiwale i pewnego dnia doszliśmy do wniosku, że Poznań potrzebuje takiego wydarzenia.
Symbolicznym otwarciem festiwalu, jak co roku będzie wejście na wieżę poznańskiego ratusza i odegranie hejnału przez PPNOU. Start w sobotę 3 czerwca o godz. 12. Następnie festiwal przeniesie się na Dziedziniec Urzędu Miasta (pl. Kolegiacki). Tam na poznaniaków i poznanianki czekają darmowe koncerty i warsztaty. Wystąpią gwiazdy z Węgier, Wielkiej Brytanii, Polski, Słowacji, Czech, Austrii, Niemiec, Francji i Hawai.
Gwiazdy polskie i zagraniczne
O godz. 16.40 będzie można zobaczyć show muzyczno-taneczne prezentujące historię i kulturę Polinezji, przygotowane i wykonane przez rodowitych Polinezyjczyków. O godz. 20.20 wystąpią: Honoka i Jody Kamisato, mistrzowie ukulele z Hawajów. Wirtuozi znani na całym świecie, a przede wszystkim propagatorzy ducha aloha, czyli radości, uśmiechu i pozytywnego nastawienia.
Drugi dzień festiwalu zakończy występ PPNOU oraz Julii Pietruchy. Dobrze znanej polskiej publiczności, piosenkarki i aktorki, która zachwyciła swoich fanów utworami wykonywanymi z akompaniamentem ukulele.
– Gdy zaczynaliśmy, nie było łatwo sprowadzić artystów. Wszystko jest kwestią budżetu. To darmowy festiwal, więc każdą złotówkę oglądamy czterokrotnie, zanim ją wydamy. W tej chwili nie mamy już trudności, ponieważ festiwal ma taką renomę w Europie i na świecie, że my nie szukamy wykonawców. Sami się zgłaszają. A my dokonujemy wyboru – tłumaczy nam Piotr Kończal.
Ostatni dzień muzycznej uczty, 4 czerwca to czas dla rodzin. Udowadniający, że na ukulele grać może każdy, niezależnie od wieku i umiejętności gry na innych instrumentach. Na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania wystąpią Ukulelove Łejry, grupa dziecięco-młodzieżowa złożona z uczniów poznańskiej szkoły i Nowohucka Orkiestra Instrumentów Nieprzypadkowych, czyli międzypokoleniowa grupa małych i dużych mieszkańców Krakowa. Zaprezentują się też Senioruki, grupa poznańskich seniorów, którzy grają i śpiewają utwory m.in. Dawida Podsiadło czy Mroza.
Na godz. 18 na Dziedzińcu UM przygotowano koncert finałowy – Uku w Operze, którego ideą jest połączenie muzyki klasycznej z ukulele. Na scenie wystąpią: Kasia Pakosińska, Mariusz Patyra, Jacek Wójcicki.
– Warsztaty będą wielopoziomowe. Otwarte i darmowe dla wszystkich. Było na nich już 150 osób. Przygotowaliśmy 70 instrumentów, które można bezpłatnie wypożyczyć. Są bloki dla początkujących i bardziej doświadczonych. Gdy osoby poznają już akordy, to będą mogli zagrać pierwsze utwory z nami – dodaje Piotr Kończal.
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie calypoznanukulele.pl.
Czytaj też: Poeci przejdą się po rozkopanym Poznaniu. Będą czytać wiersze