Stara kostka brukowa nie znika w całości ze Starego Rynku w Poznaniu. Ponownie pojawi się w kilku punktach – przy Ratuszu i Wadze Miejskiej. Będzie „świadkiem historii”.
Remont Starego Rynku w Poznaniu
Do grudnia 2023 roku ma potrwać remont Starego Rynku w Poznaniu. Na jego koniec czekają wszyscy poznaniacy. Pierwsze fragmenty chodnika już ułożono. Biuro Koordynacji Projektów w odpowiedzi na pismo radnego Starego Miasta Tomasza Dworka informuje, że do aranżacji nowej przestrzeni wykorzystany będzie historyczny materiał brukarski i charakterystyczne płyty granitowe. Chodzi o pas wokół Ratusza, Wagi Miejskiej, domków budniczych i Arsenału.
Dlaczego część historycznej kostki, a nie całość?
Jak informuje Biuro Koordynacji Projektów, początkowo chciano wykorzystać w całości materiał staro-użyteczny. Wyniki inwentaryzacji wskazały jednak, że nie ma wystarczającej liczby potrzebnego do odtworzenia nawierzchni materiału. Powodem jest to, że część bruku nie spełnia standarów jakości w zakresie rozmiaru, koloru, stanu technicznego. Nowa nawierzchnia też ma być satysfakcjonująca dla wszystkich jej użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami i mam z wózkami dziecięcymi. Z tego powodu postanowiono o podziale przestrzeni rynku.
Stary Rynek po remoncie będzie połączeniem historii i nowości
Blok śródrynkowy będzie zawierał wbudowaną, „najwyższej jakości kostkę staroużyteczną, wraz ze staroużytecznymi płytami granitowymi i krawężnikami”. Nowa, wielobarwna kostka granitowa, zbliżona kolorystycznie i jakościowo do starej pojawi się na pozostałej części płyty Rynku. Chodniki powstają z nowych płyt kamiennych.
Remont – wymiana nawierzchni – to jeden z elementów rewaloryzacyjnych. Po 60 latach wymieniana jest podziemna infrastruktura.
Czytaj też: Na ten dzień czekali wszyscy mieszkańcy. Tramwaje wróciły do centrum Poznania [ZDJĘCIA]