Jeden z najbogatszych Polaków dołoży się do rozbudowy centrum rehabilitacji dla dzieci

Przy szpitalu klinicznym im. Wiktora Degi powstanie Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci. Ośrodek powstał dzięki pieniądzom unijnym. Nowy budynek przy wsparciu Pho3nix Foundation Sebastiana Kulczyka, która na realizację przedsięwzięcia przekazała 4,5 mln zł. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci to nowa inwestycja Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nowoczesna koncepcja rozbudowy placówki powstała już w czerwcu 2019 roku. Wtedy rozpoczęły się prace modernizacyjne, w wyniku których w powstało Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Do tej pory udzielono w nim pomocy ponad 800 młodym pacjentom z mózgowym porażeniem dziecięcym. 

– Założyliśmy, że gdy będziemy się rozbudowywać, każda inwestycja będzie poprzedzona wmurowaniem szczególnego kamienia węgielnego. Jest nim zawsze cegła, z której był budowany ten szpital w XIX wieku. Pochodzi z 1868 roku, z cegielni Promnice pod Poznaniem. Dziś również taką cegłę będziemy wmurowywać, zamykając akt erekcyjny – mówił dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala.

We wrześniu 2020 r. szpital im. Wiktora Degi został wybrany na beneficjenta akcji charytatywnej fundacji Pho3nix. Akcja miała na celu zachęcenia uczestników do wirtualnej rywalizacji sportowej w której uczestnicy mieli przejechać 4,5 mln. kilometrów, które fundacja zamieniła w złotówki. Dzisiaj środki w wysokości 4,5 mln. złotych zostały przekazane przez fundację Sebastiana Kulczyka, dzięki czemu obecny centrum zostanie powiększony o trzypiętrowy budynek o powierzchni ok. 900 m2.

Chcemy pokazać, że dzieciom trzeba pomagać, że z dziećmi trzeba być, trzeba im pozwalać się ruszać. Trzeba pozwalać, by poprzez ruch one też czuły się częścią społeczeństwa, nie czuły się wykluczone – mówił Sebastian Kulczyk prezes Pho3nix Foundation.

Nowoczesny budynek o powierzchni ok. 900 m 2, będzie połączony z istniejącym Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Na parterze zaplanowano Laboratorium Chodu, rejestrację, poczekalnię i szatnię dla pacjentów. Na pierwszym piętrze powstać ma sala rehabilitacyjna wyposażona w monitoring. Kamery pozwolą rodzicom i opiekunom obserwować małych pacjentów. Na drugim piętrze znajdzie się klub dla rodziców – pomieszczenie z podglądem na salę rehabilitacyjną. Będą tam również gabinety lekarzy, fizjoterapeutów i pedagogów, gabinet badań, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników i magazynki. 

W rozbudowanym Centrum realizowany będzie program, mający na celu rozszerzenie dostępności technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji. Skierowany będzie do dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi zespołami porażennymi.

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl