Czy zainteresowanie pracą w służbach mundurowych rośnie, gdy pogarsza się sytuacja gospodarcza? Czy służba więzienna zatrudnia osoby niepełnosprawne na stanowiskach administracyjnych, by promować ten rodzaj zatrudnienia? Na czym polega ta służba? Pytania te zadajemy st. chor. Magdalenie Kempińskiej z kadr Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu.
W trudnych ekonomicznie czasach rośnie zainteresowanie pracą w Służbie Więziennej, jako uznawanej za bardziej stabilną od pracy „w cywilu”?
Myślę, że sytuacja ekonomiczna przekłada się na wzrost zainteresowania służbą w Służbie Więziennej. Potwierdzają to rozmowy z kandydatami, którzy często podkreślają, że stabilizacja zatrudnienia i pewne zarobki jakie oferuje nasza formacja są czynnikami decydującymi o złożeniu aplikacji. Zdecydowanie znaczenie ma również obszar, na którym prowadzona jest rekrutacja, konkurencyjność firm zewnętrznych czy wskaźnik bezrobocia.
Jak wielu nowych funkcjonariuszy Państwo teraz poszukują i kogo? Czy każdy może zgłosić się do rekrutacji, czy należy spełniać jakieś ostre kryteria?
W tej chwili Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu prowadzi nabór na około 130 stanowisk. Liczba ogłoszeń jest zmienna i uwarunkowana potrzebami jednostek. W większości są to oferty pracy na stanowisku strażnika działu ochrony, ale zatrudniamy również pielęgniarki, ratowników medycznych, psychologów, wychowawców, pracowników administracji. W rekrutacji mogą wziąć udział osoby posiadające obywatelstwo polskie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej, korzystające z pełni praw publicznych, niekarane, posiadające co najmniej średnie wykształcenie, sprawne fizycznie i odporne na pracę w warunkach stresu.
Jak wiele w służbie pojawia się kobiet? Czy można określić tu jakieś proporcje?
W naszych szeregach pracuje wiele kobiet, a Służba Więzienna wiedzie prym wśród formacji mundurowych, jeżeli chodzi o liczbę zatrudnionych kobiet. Kobiety zajmują stanowiska we wszystkich korpusach, są również przyjmowane na stanowiska cywilne. Wiele naszych koleżanek zajmuje stanowiska kierownicze. Na liczbę kobiet pracujących w więzieniu ma z pewnością wpływ specyfika jednostki, do której prowadzony jest nabór tzn. czy jest to zakład karny lub areszt śledczy z przeznaczeniem dla osadzonych mężczyzn czy kobiet.
Czy służba więzienna do pracy na przykład biurowej zatrudnia także osoby niepełnosprawne? W wielu firmach znajdują one miejsce pracy, właśnie przy zadaniach związanych z pracą biurową. Służby państwowe mogłyby takie zatrudnienie wspierać.
Chcąc zostać funkcjonariuszem Służby Więziennej należy przejść kilkuetapowy proces rekrutacji składający się z testu wiedzy ogólnej, rozmowy kwalifikacyjnej, testu sprawności fizycznej, testu psychologicznego oraz badań przeprowadzanych przez komisję lekarską. Na poszczególnych etapach oceniana jest sprawność psychofizyczna kandydata i to komisja lekarska orzeka czy dany kandydat zdolny jest do pełnienia służby. Zaznaczyć jednak należy, że poza etatami mundurowymi oferujemy stanowiska dla pracowników cywilnych i właśnie na tych stanowiskach jest możliwość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.
Na jakie realia pracy w Służbie Więziennej mogą liczyć osoby, które szukają zatrudnienia w służbach mundurowych?
To bez wątpienia trudna i odpowiedzialna służba – pracujemy z przestępcami, czuwamy nad izolacją tymczasowo aresztowanych, działamy w warunkach wymagających skupienia i podejmowania szybkich decyzji. Z pewnością nie jest to „zwykła praca”. Z drugiej strony zapewniamy pewność zatrudnienia i przyzwoitego przelewu na konto na początku każdego miesiąca, ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Dajemy mundur, szkolimy, uczymy posługiwać się bronią palną, pomagamy w sfinansowaniu wakacyjnych wyjazdów, kupna i remontu mieszkania. Nasi funkcjonariusze mają więcej dni urlopu, niż pracownicy spoza służby. A na emeryturę można odejść już po 25 latach. Służba i praca w Słubie Więziennej to także możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji w ośrodkach szkolenia Służby Więziennej oraz na naszej uczelni wyższej SWWS.