Ostatnie tygodnie to czas, w którym poznańska Warta wielokrotnie była na ustach nie tylko piłkarskich kibiców. „Zieloni” bardzo dobrze radzą sobie w rundzie rewanżowej PKO BP Ekstraklasy, a przedstawiciel ich ampfutbolowej drużyny, Marcin Oleksy odebrał niedawno prestiżową nagrodę FIFA w Paryżu. Tymczasem w Grodzisku Wielkopolskim trwają prace projektowe i adaptacyjne nad ośrodkiem treningowym, a już 16 kwietnia tysiące uczestników poznańskiego półmaratonu odbiorą medale z herbem Warty, która w tym roku jest jednym z partnerów przy organizacji biegu.
Ośrodek, który wyszkoli kolejne gwiazdy ligi
Podczas gdy szkolenie młodzieży w dalszym ciągu postrzegane jest jako jeden z głównych problemów polskiej piłki, Warta Poznań dołącza do najlepszych, inwestując w ośrodek szkoleniowy na bazie istniejących obiektów w Grodzisku Wielkopolskim. Przy nowoczesnym kompleksie boisk powstanie m.in. bursa dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań, które już 1 września otworzy swoje podwoje dla pierwszych uczniów i wychowanków „Zielonych”. Stworzenie przy stadionie w Grodzisku bazy dla młodych zawodników sprawi, że stadion przy ul. Sportowej, na którym Warta od 2019 roku rozgrywa domowe mecze, będzie tętnił życiem nieustannie, a nie tylko w dni meczowe.
Messi i Mbappé oklaskują piłkarza Warty Poznań
Cała piłkarska Polska wie już, kim jest Marcin Oleksy. Jego cudowny gol strzelony „nożycami” w meczu ligi ampfutbolu przeciwko Stali Rzeszów zaprowadził zawodnika Warty prosto na Galę FIFA w Paryżu. Tam piłkarz Warty odebrał nagrodę im. Ferenca Puskása dla autora najpiękniejszego bramki na świecie, pozostawiając w pokonanym polu takie gwiazdy jak Brazylijczyka Richarlison czy Francuza, Kyliana Mbappé. Gwiazdy światowego futbolu gratulowały mu fantastycznego gola, a wzruszony piłkarz przyznawał, że nie do końca dowierza, że to wszystko dzieje się naprawdę.
– Nagroda dla Marcina Oleksego jest symboliczna także w kontekście całego Klubu – podkreśla Jarosław Żubka, Pełnomocnik Zarządu ds. ESG i wizerunku w Warcie Poznań. – W DNA Warty zapisane jest, by robiąc coś inaczej, w sposób nieoczywisty, trafiać na salony. To wyróżnia nas na tle innych klubów piłkarskich i to chcemy kontynuować w każdym obszarze klubowej aktywności – podkreśla Żubka.
18-19.03.2023 Warta Poznań jako gospodarz turnieju PZU AMP FUTBOL EKSTRAKLASY będzie gościł na poznańskim Golęcinie (stadion lekkoatletyczny) najlepszych ampfutbolistów w kraju. Nie zabraknie również Marcina Oleksego. Warto spędzić tam weekend!
Odpowiedzialność społeczna klubu? Warta wie, jak to robić
Wyróżnienia Warta doczekała się również w kontekście swoich szeroko zakrojonych działań w obszarze CSR. Widać to w kolejnej, piątej już edycji Raportu o odpowiedzialności społecznej klubów PKO BP Ekstraklasy za sezon 2021/2022, przygotowanej przez Institute for Sport Governance przy współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sportimpakt. „Zieloni” zdobyli najlepszą ocenę wśród wszystkich ligowych klubów w kategorii „Rządzenie” oraz drugi najlepszy wynik w kategorii „Środowisko”, w działaniach proekologicznych ustępując jedynie Legii Warszawa. Wysokie oceny w poszczególnych kategoriach złożyły się na doskonałą, drugą pozycję Warty w rankingu ogólnym. Eksperci docenili m.in. kompleksowo opracowany plan rozwoju „Zielonych” oraz angażowanie się przez klub w liczne inicjatywy ekologiczne.
„Zieloni” i Poznań Półmaraton – współpraca w stylu eko
Efekty jednej z nich będzie można dostrzec już 16 kwietnia, podczas 15. Poznań Półmaratonu, którego partnerem została w tym roku Warta. Charakter tej współpracy nie jest przypadkowy – klub obchodzi właśnie 110 rocznicę powstania, dlatego na odwrocie pamiątkowego medalu, przewidzianego dla wszystkich, którzy ukończą dystans 21,1 km, znajdzie się herb „Zielonych”. Organizatorzy poznańskich biegów – półmaratonu oraz maratonu od lat promują postawy ekologiczne wśród miłośników biegania, dlatego podczas zawodów tradycyjnie już zabraknie plastikowych kubeczków, a zawodnikom na trasie po raz kolejny serwowana będzie czysta i zdrowa poznańska „kranówka”.
Warto wspierać lokalnie!
Podczas gdy większość ligowych klubów w Polsce skupia się niemal wyłącznie na aspektach sportowych, związanych z pierwszą drużyną, Warta pokazuje, że można inaczej. Oprócz świetnych wyników na boisku klub od lat prężnie działa na polach ekologii, walki z wykluczeniem czy zrównoważonego rozwoju, angażując w swoje działania lokalną społeczność. Prestiżowe nagrody i wyróżnienia będące docenieniem osiągnięć na szczeblu zarówno piłkarskim, jak i menedżerskim dowodzą, że droga, którą obrali „Zieloni”, może być wzorem dla wielu klubów sportowych w naszym kraju.