Oddaj elektroodpady i wesprzyj Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Sześćdziesiąt pojemników na elektroodpady stoi już na poznańskich ulicach i osiedlach. Do końca lutego, oddając stary sprzęt RTV i AGD, można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy, która w tym roku przekaże środki na walkę z sepsą.

Sto pojemników na elektrośmieci

Pierwsze pojemniki na elektryczne odpady w Poznaniu pojawiły się już we wrześniu 2022 roku. Teraz jest ich sześćdziesiąt, a docelowo ma być sto. System ma ułatwić poznaniakom pozbywanie się mniejszych odpadów elektrycznych i elektronicznych.

Do pojemników można wrzucić w zasadzie każdy sprzęt, który był zasilany prądem elektrycznym lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50 na 40 na 20 centymetrów – tylko taki zmieści się we wlocie – mówiła Katarzyna Jauksz-Zalewska, zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP.

Mogą to być, na przykład stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie, a nawet akumulatory samochodowe.

fot. M. Anders / wpoznaniu.pl

Bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów

Wrzucając elektroodpady do pojemników, możemy mieć pewność, że nie zatrują one środowiska i najbliższego otoczenia. Każdy ze sprzętów zostaje poddany profesjonalnemu recyklingowi. Dodatkowo firma MB Recycling i Fundacja Odzyskaj Środowisko oferują bezpłatny recykling dużych elektroodpadów – odbiór w ciągu 72 godzin. Wystarczy zgłosić taką potrzebę przez formularz online na stronie elektrycznesmieci.pl lub przez infolinię: 572 102 102.

fot. M. Anders / wpoznaniu.pl

Można wesprzeć walkę z sepsą

W ramach projektu „Elektryczne Śmieci”, który organizuje miasto wraz z Zakładem Zagospodarowania Odpadów, Palmiarnią Poznańską, Fundacją Odzyskaj Środowisko, RLG Relectra Polska i firmą MB Recycling, oddane elektrośmieci wesprą walkę z sepsą. Zostaną one zważone i przeliczone na złotówki – każda tona to 500 zł dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odpady można oddawać nie tylko do 60 pojemników, ale także podczas zbiórek we wskazanych placówkach oświatowych czy urzędach. Także w sztabie WOŚP na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbędzie się tegoroczny finał. Zbiórka potrwa do końca lutego.

Dzisiejsza aktywność nie tylko pomoże środowisku, ale możemy również realnie wesprzeć szlachetną inicjatywę Jurka Owsiaka – wystarczy, że pozbędziemy się z naszych domów elektrycznych śmieci. Skorzystajmy z tej okazji i czyńmy dobro – mówił Andrzej Grzymała, wiceprezes RLG Relectra Polska.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl