Gdzie i o której godzinie na Pasterkę w Poznaniu?

Już w najbliższą sobotę, zaraz po wigilijnej kolacji, niektóre rodziny wyruszą na pasterkę do kościoła. Choć tradycyjnie powinna się ona odbywać równo o północy, zdarzają się wyjątki. Gdzie w Poznaniu i w jakich godzinach rozpoczną się Pasterki?

Noc z 24 na 25 grudnia

Msza Pasterska, inaczej pasterka, odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia to jedna z najważniejszych liturgicznych uroczystości dla katolików. Upamiętnia bowiem oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest także istotnym elementem tradycji bożonarodzeniowej.

Może trwać nawet do 2 godzin

Tradycyjnie pasterka powinna odbywać się o godzinie 24 i w większości polskich kościołów tak właśnie jest. Niektóre parafie decydują się jednak na godzinę 22, by w mszy mogły uczestniczyć osoby starsze czy najmłodsze. Jednak nie godzina tego dnia jest najważniejsza, a data – noc z 24 na 25 grudnia oraz fragmenty Pisma Świętego i formularze modlitewne. W porównaniu do innych mszy, pasterka jest dużo bardziej uroczysta, a wierni w jej trakcie śpiewają kolędy. Długość zależy od księdza, ale może trwać nawet do 2 godzin.

Gdzie na pasterkę w Poznaniu?

Pasterki odbywają się niemal w każdej parafii. Ich dokładne godziny można sprawdzić na stronach internetowych lub dowiedzieć się na miejscu. Przykładowo pasterka w Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła, na Ostrowie Tumskim odbędzie się o 24. Podobnie w Bazylice kolegiackiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, przy ulicy Klasztornej 11. W Kościele pw. św. Wojciecha natomiast wierni mogą przyjść zarówno o 22, jak i 24. Tak samo św. w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na os. Bolesława Śmiałego 122. Dwa warianty oferują także: Kościół Bożego Ciała, przy ul. Strzeleckiej 40 oraz Kościół św. Jana Vianneya, przy. ul. Podlaskiej 10.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl