Tak w tym roku będą wyglądać obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Po dwuletniej przerwie tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu odbędą się w formie zbliżonej do tej sprzed pandemii. 27 grudnia tradycyjnie o godzinie 16.40 podczas uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich zostaną złożone kwiaty i zapalony znicz.

Jak wyglądać będą obchody

Nim się to jednak stanie o godz. 11.15. złożone zostaną kwiaty na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Kwiaty zostaną także złożone przy: tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, tablicy pamiątkowej Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.

O godzinie 12.30 w Poznańskiej Farze zostanie odprawiona masz św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.

hotel dla psów w Poznaniu

O godzinie 16.40 rozpoczną się centralne uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. W uroczystościach oprócz władz województwa, powiatu i miasta przewidziany jest udział ok. 500 osób. Swój udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta RP potwierdził Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.  

O godzinie 16.40 w stolicy Wielkopolski na 1 minutę zatrzymają się tramwaje. Również na minutę zostanie uruchomiona syrena alarmowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Powstańców Wielkopolskich. W pojazdach komunikacji publicznej zostanie odtworzony okolicznościowy komunikat informujący o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Także o godzinie 16.40 zabija dzwony w wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej trwający jedną minutę.

Ci z poznaniaków i Wielkopolan, którzy nie dotrą przed pomnik, będą mogli śledzić uroczystość online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. W tym roku po raz pierwszy transmisja obchodów będzie tłumaczona na język migowy.

Organizacja ruchu

W związku z organizowanymi obchodami 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia nastąpią czasowe ograniczenia w ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi.

Od godziny 10.00 do ok. godziny 22.00 zwężona zostanie do jednego pasa ruchu jezdnia ul. Królowej Jadwigi prowadząca w kierunku ul. Górna Wilda. Zwężenie to nastąpi na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda.

Od godziny 15.30 do godziny 18.30 w związku z zamknięciem ul. Wierzbięcice na odcinku od ul. Matyi do ul. Ks. Jakuba Wujka poprowadzony zostanie objazd:

– z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka,

– z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

Zmiana w ruchu komunikacji miejskiej

Od godziny 15.30 do ok. godz. 18.30, w związku z zamknięciem dla ruchu ulicy Wierzbięcice w rejonie pomnika Powstańców Wielkopolskich, zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji publicznej.

Tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 16.15 do godziny 18.15. Przywracanie stałych tras tramwajowych odbywać się będzie na bieżąco po uzgodnieniu z policją.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl