13 grudnia 1981 roku, czyli 41 lat temu, na terenie całej Polski wprowadzono stan wojenny. Poznaniacy pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956, w dzień rocznicy wprowadzenia stanu upamiętnili jego ofiary.
41 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny
Dokładnie 41 lat temu w Polsce, zamiast „Teleranka”, w telewizji wystąpił generał Wojciech Jaruzelski, który wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. W jego wyniku internowano łącznie łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach. Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Obchody zaczęły się już o 14:00
W stolicy Wielkopolski uroczystości związane z upamiętnieniem dnia wprowadzenia stanu wojennego i jego ofiar rozpoczęły się już o godzinie 14:00. Przedstawiciele 14. Wielkopolskiej NSZZ Solidarność złożyli kwiaty pod: pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, tablicą Wojciecha Cieślewicza, głazem Piotra Majchrzaka i głazem o. Honoriusza.
Upamiętnili ofiary stanu wojennego
Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 17:00 w kościele o. Dominikanów, gdzie odbyła się msza w intencji zamordowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Po mszy poznaniacy złożyli kwiaty przy klasztorze, pod tablicą ofiar stanu wojennego. Następnie udali się pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku, gdzie złożyli hołd ofiarom stanu wojennego.