Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak oraz skarbnik Elżbieta Kuzdro-Lubińska przedstawili projekt budżetu na następny rok. Jak przyznaje polityk „plan jest ambitny, a czasy trudne”. Władze samorządu nie chcą jednak rezygnować z inwestycji.
AMBITNE PLANY
Szalejąca inflacja i kryzys gospodarczy wywołany między innymi wojną na Ukrainie spędza sen z powiek nie tylko poszczególnym obywatelom, ale też urzędnikom na każdym szczeblu władzy, szczególnie podczas planowania budżetu na kolejne lata. Większość decyduje się na oszczędności i szuka ich gdzie tylko się da. Władze województwa wielkopolskiego chcą jednak, aby zaplanowane wcześniej inwestycje mogły się odbyć zgodnie z planem.
Z niczego nie zrezygnowaliśmy planując budżet województwa na 2023 rok. Przyjęliśmy jednak inny model planowania, niż do tej pory. Odeszliśmy od procedur zaprojektuj i wybuduj. To ambitny budżet na trudne czasy. – podsumował prezentację projektu Marek Woźniak.
2,5 MILIARDA BUDŻETU
W 2023 roku do kasy samorządu ma wpłynąć 2,24 miliarda złotych a zaplanowane wydatki sięgają 2,54 miliarda, różnica – nieco ponad 300 milionów złotych ma zostać pokryta głównie ze środków własnych oraz z pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Większość środków jakie wyda samorząd miałaby być przeznaczona na rozwój i utrzymanie dróg. Na ten cel w projekcie przewidziano blisko pół miliarda złotych. Na drugim miejscu znajduje się opieka zdrowotna (264,3 mln zł). Ponad ćwierć miliarda złotych zostanie zainwestowane głównie w rozbudowę Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (m.in. Rozbudowę budynku ambulatoryjnego), Szpital Wojewódzki w Poznaniu (m.in. Budowa Centrum Medycyny Ratunkowej) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (m.in. Budowa Bloku Operacyjnego z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią).
INWESTYCJE W KULTURĘ
Ważnym punktem projektu są instytucje kultury, priorytetem na przyszły rok jest rozpoczęcie realizacji Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Nowa wystawa poświęcona zwycięskiemu zrywowi sprzed 100 lat ma powstać również ze środków przekazanych na ten cel przez rząd.
1 stycznia to moment, kiedy staniemy się organizatorem dla Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, czyli tego inwestora, który może rozpocząć proces inwestycyjny. Od tego momentu zaczniemy rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby wrócić do obietnic składanych Miastu Poznań przez ten resort w zakresie współfinansowania inwestycji. – podkreślił Woźniak.
W przyszłym roku dojdzie również do kilku zmian własnościowych pomiędzy samorządem wojewódzkim a miastem Poznań. Ten pierwszy przejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, stolica Wielkopolski natomiast zajmie się prowadzeniem Filharmonii Poznańskiej.
Inne wydatki
320,0 mln zł będzie przeznaczonych na organizowanie i dofinansowanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich. Projekt budżetu trafi teraz na obrady sejmiku, gdzie nad jego formą będą dyskutować radni. Uchwała powinna zostać przegłosowana podczas grudniowej sesji.