Miasto zainstalowało kamery z obrazem na żywo z budek lęgowych jerzyków. Budki te zostały zamontowane na budynku przy ul. Gronowej 20 w Poznaniu w ramach procesu termomodernizacji.
Jerzyki z ul. Gronowej obserwować można po kliknięciu tego linku:
http://www.poznan.pl/mim/main/jerzyk,p,16183,16185,16191.html
Jerzyk jest najbardziej „miejskim” gatunkiem ptaka. Pierwotnie zasiedlał tereny skaliste. Człowiek wznosząc sztuczne skały w postaci budynków sprawił, że prawie wszystkie jerzyki na naszym kontynencie przeniosły się do miast. Tym samym budynki stały się ich jedynym siedliskiem gniazdowym. W Poznaniu jerzyk był ptakiem pospolitym, rozpowszechnionym na prawie całym obszarze miasta.
Jerzyki są ptakami powszechnie znanymi, choć wielu poznaniaków myli je z jaskółkami (dymówką i oknówką). Nie są z nimi spokrewnione lecz z uwagi na podobny tryb życia ich wygląd nieco przypomina jaskółki. W przeciwieństwie do nich, jerzyki nigdy nie siadają na drutach, gałązkach, również nie zbierają pokarmu ani materiału na gniazdo z ziemi. Cechą charakterystyczną jerzyków jest brak białego koloru w upierzeniu, który zawsze występuje u naszych jaskółek. Są mistrzami lotu, w mgnieniu oka osiągają prędkość 100 km/h, a niekiedy nawet 160 km/h. Dziennie potrafią przelecieć bez wysiłku 1000 km, i to wszystko na „paliwie”, jakim są owady chwytane wyłącznie w locie. W ciągu 18 lat życia pokonują odległość równą 8-krotnej podróży na księżyc i z powrotem. W locie potrafią pić wodę, zbierać materiał na gniazdo, kopulować, a nawet spać. Ich jedynym pokarmem są owady.