Materiał partnera

Nowoczesne rozwiązania technologiczne dla branży ochrony klimatu na targach POLECO

Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO w Poznaniu, które zgromadzą w tym roku ponad 150 wystawców z dziewięciu krajów, Bank Gospodarstwa Krajowego prezentować będzie Ideę 3W. Do tej inicjatywy dołączyło już 26 partnerów biznesowych oraz 12 podmiotów naukowych skupionych wokół Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W.

Podczas POLECO 2022, w dniach 19-21 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, spotkają się wszystkie środowiska, które Bank Gospodarstwa Krajowego łączy pod szyldem Idei 3W: przedstawiciele instytucji legislacyjnych i samorządów, reprezentanci świata biznesu, nauki i edukacji.

Woda, wodór, węgiel

Idea 3W, podjęta przez BGK, to odpowiedź na największe współczesne wyzwania, z którymi mierzy się świat: zmiany klimatu, transformacja energetyczna czy dostępność do wody pitnej. Jednym z celów inicjatywy jest wzmacnianie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i efektywniejsze wykorzystywanie strategicznych zasobów przyszłości, czyli wody, wodoru i węgla. Przedsięwzięcie to integruje różne środowiska, m.in. naukowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli sektora publicznego.

– Innowacyjne rozwiązania, które tworzą polscy naukowcy powinny być inspiracją do rozwoju nowych biznesów. I odwrotnie – biznes, który potrzebuje nowych technologii, szuka wsparcia w nauce. By osiągnąć sukces, potrzebujemy integratora, który z jednej strony będzie łączyć potencjalnych naukowych i biznesowych partnerów, a z drugiej pomoże stworzyć przyjazny dla nich ekosystem – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i inicjatorka Idei 3W.

Inicjatywa 3W docenia rolę naukowców w tworzeniu najnowszych technologii, stara się także usprawnić proces komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań z obszaru wody, wodoru i węgla. Z tego powodu powstało Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W. Porozumienie o jego powołaniu podpisali z BGK przedstawiciele 11 uczelni wyższych, w tym czołowych uczelni technicznych oraz przedstawiciel Sieci Badawczej Łukasiewicz. Centrum pomaga środowisku naukowemu we wprowadzaniu na rynek wynalazków z zakresu wody, wodoru bądź węgla, znajduje im partnerów biznesowych, wspiera w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój projektów z sektora 3W, zapewnia pilotowanie i opiniowanie projektów, a także konsultacje prawne.

Złote Medale Grupy MTP

Jednym z tegorocznych laureatów Złotych Medali Grupy MTP targów POLECO jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który otrzymał tą prestiżową nagrodę za Ideę 3W. Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazły się także inne produkty: BACKHUS A 38 – przerzucarka do pryzm kompostowych, ION ART – technologia selektywnego oczyszczania wód powierzchniowych, Kompleksowy System Fotowoltaiczny S-F EKO-SOLAR, Moduł Komunalny Globtrak, organiczny środek poprawiający właściwości gleby Ole!komp!, recomat SMART RVM, rozrywarka do bel Matthiessen, samojezdny odkurzacz elektryczny Glutton, separator balistyczny oraz SiCompact 2020 – kompaktowy moduł XL SiDrop.

Targowe premiery i nowości

Podczas POLECO na zwiedzających czeka mnóstwo nowości prezentowanych przez wystawców. Rare Metals oraz Wastes Service Group zaprezentują np. nowatorskie podejście do recyklingu baterii Li-Ion. Podane zostaną także szczegóły trwającej budowy nowoczesnego zakładu ich przetwarzania.

Z kolei na stoisku firmy R3 Polska będzie można przetestować Recomat, czyli urządzenie do zbierania, kompaktowania i segregowania opakowań. To ważny punkt na mapie targów POLECO w aspekcie zapowiedzi wprowadzenia w Polsce już z początkiem przyszłego roku systemu kaucyjnego na opakowania po napojach. Po więcej informacji o najnowszych rozwiązaniach technologicznych dla ochrony klimatu gospodarki komunalnej  zapraszamy na targi POLECO.

Odpowiedź na potrzeby branży

POLECO to nie tylko wystawa produktów i usług – to także szeroka sfera konferencyjna, która tradycyjnie już połączona będzie z branżowymi debatami odpowiadającymi na najbardziej nurtujące branżę ochrony środowiska tematami. Odbędą się takie konferencje, jak m.in.: „Dobre praktyki gospodarki odpadowej – porozmawiajmy o…”, której organizatorzy to TOMRA, Fundacja Plastics Europe i Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy, czy „Zeroemisyjny transport i usługi komunalne – aspekty ekonomiczne, kierunki rozwoju, możliwości i szanse”, organizowana przez Grupę MTP.

Ponadto w programie konferencja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Stabilne finansowanie ekorozwoju Polski w niestabilnych czasach”, a także wspólne wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Innovation Norway „Nie ma odpadów są tylko surowce”, adresowane do przedsiębiorców, startupów oraz instytucji z otoczenia biznesu, oferujących innowacyjne rozwiązania i procesy związane z ochroną środowiska.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl