Co w weekend w Poznaniu? Czy będzie po co wychodzić z domu?

Sporo! Od atrakcji dla właścicieli psów, przez integracyjne polsko-ukraińskie wydarzenia, spektakle i koncerty. Prezentujemy listę weekendowych wydarzeń.

 

SOBOTA 15.10

Marsz Kejterka

Marsz Kejterka będzie symbolem miłości i przywiązania do czworonożnych przyjaciół oraz sprzeciwu wobec złego traktowania czworonogów. Zbiórka do przemarszu odbędzie się pod Stadionem Miejskim w okolicy lokomotywy. Na spacerze mogą pojawić się wszyscy sympatycy zwierząt.

ul. Bułgarska 17 (zbiórka obok lokomotywy przy Stadionie Miejskim)

Godz. 14:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Polsko-ukraiński tydzień z grą „Szyfry do poznania”

„Szyfry do poznania” to gra miejska upamiętniająca początki złamania szyfru Enigmy. Podczas rywalizacji z agentem przeciwnika uczestnicy poznają miejsca i historie osób związanych z wydarzeniami, które zmieniły losy II wojny światowej. Na graczy czekać będzie wiele wyzwań. Gra udostępniona będzie w języku ukraińskim. Gra w języku polskim wciąż jest dostępna w Centrum Szyfrów Enigma.

Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78

Godz. 9:00

Wstęp bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Psie Targi 

Główną misją Psiego Targu jest budowanie świadomości dotyczącej prawidłowej opieki nad pupilami. To miejsce spotkań poznańskich miłośników czworonogów i przestrzeń do wymiany doświadczeń. Podczas wydarzenia zarówno opiekunowie, jak i osoby pracujące z psami spotkają się z przedstawicielami godnych zaufania firm. W trakcie targów odbędą się również warsztaty kreatywnych zabawek dla psów w duchu zero-waste, pokazy pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, kiermasz książek edukacyjnych w psiej tematyce, strefa foto i wiele innych.

City Park Poznań, ul. Wyspiańskiego 26

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wiersze, które należy mówić głośno 

W sobotę, 15 października zaprezentowanie zostanie ostatnie czytanie performatywne zestawu poezji Aleksandry Kasprzak. Występ przygotował Marek Kościółka z grupą osób, która współpracowała z artystą podczas kilkumiesięcznych warsztatów teatralnych w Teatrze Ósmego Dnia.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00

Bilety: 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Zły spektakl

Spektakl opiera się na tekście Kuby Kaprala „Opowiedz mi babciu jak to było z tymi Żydami”. Opisuje on relacje oraz nastawienie osób do Żydów podczas wojny oraz o ludzkich priorytetach i skłonności do przemocy.

Studio Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA, ul. Ratajczaka 18

Godz. 19:30

Bilety: od 20 zł

Więcej informacji na stronie.

Wieczór z Okudżawą i Cohenem oraz autorskimi utworami Ponad Chmurami

Podczas koncertu zespołu Ponad Chmurami będzie można usłyszeć autorskie kompozycje artystów do twórczości polskich poetek – Marii Konopnickiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wiesławy Kwinto-Koczan i Hanny Woś-Dewińskiej. Zaprezentowane zostaną także utwory Bułata Okudżawy oraz Leonarda Cohena w polskich tłumaczeniach.

Osiedlowy Dom Kultury „Pod Lipami”, ul. Os. Pod Lipami 108A

Godz. 19:30

Bilety: od 40 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Lista męskich życzeń

Spektakl teatralny przedstawiać będzie życie Billa, który jest rozwiedzionym nudnym statystykiem. Mężczyzna otrzymuje od swojego przyjaciela nieoczekiwany prezent urodzinowy, który wprowadzi wiele zamieszania do ich życia. Żaden z mężczyzn nie śmiał nawet przypuszczać, jak ta przygoda się rozwinie.

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 16:00, 19:00

Bilety: 110 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Fun Fest

W tym roku festiwal dla miłośników komiksów, gier oraz kina odbędzie się w klimatach apokalipsy oraz horroru. Post-apokaliptyczny świat stanowi ogromna część fantastyki i pop-kultury. Motywem przewodnim będą więc: zombie, wybuch atomowy i zaraza. W programie festiwalu znalazło się m.in.: wioska postapo, zombie experience, strefa play z grami planszowymi, kpop.

Cinema City, ul. Krzywoustego 72

Godz. 11:00

Bilety: od 25 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Halloweenowe warsztaty

Podczas jesiennych warsztatów zainteresowani będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach z tworzenia naczyń oraz ozdób z gliny. Jest to szansa na zrealizowanie swojego oryginalnego pomysłu bądź skorzystanie z rad prowadzących w tym obszarze. Zajęcia podzielone są na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje lepienie przedmiotów, drugi natomiast ich szkliwienie.

Cuda Dzbanki, ul. Dąbrowskiego 92

Godz. 18:00

Bilety: 180 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

NIEDZIELA 16.10

Wiele / Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym

Założeniem wystawy obiektów z kolekcji Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu jest porównanie przeciwstawnych kompozycji opartych na celowym zagęszczeniu detalu z tymi o minimalistycznym charakterze. Tendencja do całkowitego wypełniania pola powierzchni przedmiotu mnogością motywów ornamentalnych to pojęcie horror vacui, które silnie kontrastuje z amor vacui, czyli operowanie dużymi, płaskimi powierzchniami bez ornamentu. Wystawa potrwa do 15 stycznia 2023 roku.

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, ul. Góra Przemysła 1

Godz. 10:00

Bilety: od 5 zł

Więcej informacji na stronie.

Rusałka

Zakochana w Księciu Rusałka bez żalu opuszcza wodny świat. Niestraszna jest jej utrata głosu, ani przepowiednia wiedźmy Ježibaby, która zwiastuje koniec miłości. Widzowie podczas spektaklu przekonają się czy przepowiednia się spełni oraz czy prawdziwa miłość wszystko przezwycięży.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 1, ul. Głogowska 18

Godz. 18:00

Bilety: od 70 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

IV Edycja Koncertu Szlagierowo i z Humorem

Podczas niedzielnego koncertu pojawią się artyści tacy jak: Metrum Reni & Marco, Nas Troje, Beata Mańkowska, Mateusz Troll i Przyjaciele, Marsa Alam, Piotr Jurkiewicz, oraz Grzegorz Wituła. Wydarzenie poprowadzi Andrzej Miś. Wykonawcy zaprezentują na scenie autorskie utwory z gatunku muzyki szlagierowej.

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego, ul. Przybyszewskiego 37a

Godz. 17:00

Bilety: od 80 zł

Więcej informacji na stronie.

Nie boję się muzyki 

„Nie boję się muzyki” to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Podczas wydarzenia najmłodsi mogą przełamać barierę i zmienić nastawienie oraz stereotypy na temat muzyki poważnej. Dodatkowo w celu zaciekawienia uczestników pojawi się rywalizacja „Jak wygląda muzyka?”, która rozbudzi reakcję na muzyczne bodźce.

Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3

Godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00

Bilety: od 15 zł

Więcej informacji na stronie.

21. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza

Zawodnicy maratonu wyruszą z ul. Grunwaldzkiej znajdującej się przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, by przebiec 42,195 km. W celu zapisu na wydarzenie w dniach 14 i 15 października należy przyjść do Biura Maratonu (MTP sp. Z o.o., hala nr 3) oraz opłacić swoje zgłoszenie gotówką w godzinach jego otwarcia. Limit zawodników biorących udział podczas biegu wynosi 5 000 osób. Ci, którzy nie zdecydują się na bieg mogą kibicować zawodnikom na trasie.

ul. Grunwaldzka przy Międzynarodowych Targach Poznańskich

Godz. 9:00

Bilety: 250 zł

Więcej informacji na stronie.

Walka o kolor

Na wydarzeniu uczestnicy poznają technikę serigrafii i metody druku wielokolorowych obrazów. Dowiedzą się również, czy istnieje możliwość utworzenia grafiki, która będzie zawierać wszystkie kolory tęczy, przy pomocy trzech kolorów (czerwonego, niebieskiego oraz żółtego). Dodatkowo będzie szansa samodzielnego wydrukowania jednej z wcześniej opracowanych grafik na papierze bądź dowolnym własnym materiale (koszulkach, torbach, tekstyliach).

Centrum Kultury Zamek, sala 248, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 17:00

Bilety: od 15 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl