Rysie, jelenie i sarny na Autostradzie Wielkopolskiej. Tego nie zobaczysz z samochodu

Kamera na Autostradzie Wielkopolskiej zarejestrowała zwierzęta, które pojawiają się na 45 przejściach nad drogą. To między innymi jelenie, sarny, a nawet rysie.

Przemieszczają się głównie nocą

W dzień trudno je wypatrzyć, ale wiadomo, że są. Choć kojarzą się głównie z Białowieżą lub Bieszczadami, to można je także zaobserwować na jednym z przejść dla dużych zwierząt nad autostradą A2. Rysie, których populacja w Polsce liczy zaledwie 200 osobników widywane są w Wielkopolsce i województwie lubuskim. Dzięki badaniom telemetrycznym i nadajnikom na obrożach, przyrodnicy mogą śledzić ich wędrówki. Koty przemieszczają się głównie nocą i są w stanie przepłynąć nawet największe rzeki w Polsce.

Rysie w Wielkopolsce

Jak przystało na koty, rysie nie lubią biegać i unikają pościgów. Za to podczas spokojnych spacerów są w stanie przejść nawet 50 kilometrów dziennie. Przekraczają autostradę w Wielkopolsce, korzystając z jednego z 45 przejść dla dużych zwierząt. Znajdują się one na 255 kilometrowym odcinku Świecko – Konin. 

Biorąc pod uwagę, że pierwszy od granicy Państwa odcinek autostrady A2 od Świecka do NowegoTomyśla przebiega w 80% przez tereny leśne i w trzech miejscach przecina a w trzech sąsiadujez cennymi obszarami Natura 2000, to nic dziwnego, że wśród wielu dzikich zwierząt pojawiły się także rysie – mówi dr Ewa Patalas, Menadżer ds. monitoringu i ochrony środowiska Autostrady Wielkopolskiej.

Nie tylko rysie

Kamera na Autostradzie Wielkopolskiej zarejestrowała nie tylko rysie. Na 45 przejściach pojawiają się także inne zwierzęta. Między innymi jelenie, sarny, czy lisy. Ponadto funkcjonują przejścia dla płazów i gadów zlokalizowane pod autostradą. Tylko na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl jest ich ponad 100 i występują średnio co 700 metrów. Ich lokalizację wskazali na etapie budowy naukowcy i eksperci od ochrony środowiska.  

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl