Uczcili 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Poznaniacy uczcili 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przy pomniku u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali cześć uczestnikom i twórcom struktur organizacyjnych, które zapewniły Polsce wolność.

Fenomen na skalę światową

Za datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego uznaje się 27 września 1939 roku, W oblężonej Warszawie generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz powołał Służbę Zwycięstwu Polski. Ta konspiracyjna organizacja wojskowa miała kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. Przez kilka miesięcy zaczęły powstawać struktury administracyjne, sądownicze i oświatowej. Polskie Państwo Podziemne rosło w siłę, mając także swoją namiastkę parlamentu. Był to fenomen na skalę ogólnoświatową, ponieważ w żadnym z okupowanych przez Niemców państw nie udało się stworzyć struktury obejmującej prawie wszystkie dziedziny życia.

  • rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego/fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl
  • rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego/fot. Ł. Gdak

rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego/fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl 

Irena Bobkowska

Poznaniacy uczcili 83. rocznicę pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Marszałek Województwa Wielkopolskiego wspomniał poznaniankę Irenę Bobkowską, pseudonim „Wydra”, która jest tegoroczną patronką obchodów.

Stanowi przykład poświęcenia życia w walce o wolność ojczyzny. Nie przeszkodziła jej w tym nawet ciężka choroba, która przykuła ją do wózka inwalidzkiego. Bo wzrastała w rodzinie, dla której służba Polsce stanowiła jedną z najwyższych wartości – powiedział Marszałek Woźniak.

W październiku 1939 roku 19-letnia Irena zakładała i redagowała podziemne pismo „Pobudka”. Wstąpiła do Poznańskiej Organizacji Zbrojnej, która po scaleniu nosiła nazwę Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich. W czerwcu 1940 roku Niemcy aresztowali Irenę Bobowską, która od tej chwili rozpoczęła ostatnią drogę – od przesłuchań w siedzibie gestapo w Poznaniu, po więzienie w Berlinie-Moabicie, gdzie 26 września 1942 r. została stracona. Miała zaledwie 22 lata. Przez cały czas pisała wiersze, które dawały innym siłę i otuchę.

  • rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego/fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl

rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego / fot. Łukasz Gdak, wpoznaniu.pl

Święto powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Gdy Armia Czerwona wkroczyła na tereny Polski, przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD. 21 czerwca 1945 r. Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRS w Moskwie skazało ich za „działania przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami”. Święto powstania Polskiego Państwa Podziemnego obchodzimy w Polsce od września 1998 roku, gdy zostało ustanowione przez Sejm.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl