A to wszystko podczas XV Festiwalu Sztuki Ludowej, który rozpoczyna się dziś (18 sierpnia) i potrwa przez cztery dni. Zespoły folklorystyczne z najdalszych części globu zaprezentują Wielkopolanom swoje ludowe stroje, tańce i tradycje.
Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal Sztuki Ludowej odpowiada na pytania o to, w jakich wspólnotach chcemy uczestniczyć i jakie tradycje chcemy podtrzymywać. Zespoły folklorystyczne przekazują nam te tradycje w sposób współczesny i przystępny dla najmłodszych pokoleń. Przez cztery dni w Poznaniu, Gnieźnie, na Lednicy i w Szreniawie, Wielkopolanie mogą wziąć udział w prawdziwym spotkaniu z obcą dla nas kulturą.
Istotą Festiwalu jest działanie na rzecz tolerancji i zrozumienia dla innych narodowości, w celu budowania świadomego społeczeństwa lokalnego – piszą organizatorzy.
Taniec z lampą na głowie
Jednym z zespołów będzie Sanskruti z Porbandaru, miasta w Indiach. Występował już wcześniej na scenach Węgier, Serbii, Hiszpanii, Litwy czy Holandii. Tańczyli m. in. dla Prezydenta Ram Nath Kovinda oraz Premiera Shri Narendra Modiego. Pokażą folklor i taniec plemienny z różnych obszarów Indii, dbając o zachowanie jego autentyczności. Między innymi zaprezentują taniec po okręgu – Raas, taniec kobiet z lampą na głowie – Garbo oraz plemienny Rathwa.
Niematerialne dziedzictwo UNESCO
Afrykę, uczestnicy festiwalu poznają dzięki grupie Troupe Akayazwe z Burundi. Zespół obecnie składa się z artystów w wieku od 8 do 50 lat. Część tancerzy wywodzi się z największych organizacji kulturalnych w Burundi i posiadają ponad 20-letnie doświadczenie. Odwiedzili m. in. Chiny, Francję, Wyspy Brytyjskie, Szwajcarię oraz połowę Afryki. Zaprezentują taniec wykonywamy dla królów, podczas którego najsprawniejsi soliści wybijają się na 3m w górę. Burundi Ngoma został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Folklor i muzyka sakralna
Sąsiadów zza wschodniej granicy reprezentować będzie Zaspiv National Female Bandore Band ze Lwowa. Początki orkiestry powołanej przez Olega Hasiuka sięgają 1949 roku. Jednak w związku z prezentowaniem kultury musieli przerwać działalność, a wielu członków aresztowano i zesłano na Syberię. Jednak na przełomie wieku odzyskali popularność. Występowali w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Szwecji, Republice Czeskiej czy na Węgrzech. Ich repertuar składa się z muzyki sakralnej, muzycznych klasyków, utworów autorskich i folkloru muzycznego.
Program wydarzenia i więcej informacji dotyczących zespołów dostępny jest na Facebooku XV Festiwalu Sztuki Ludowej. Pierwsze występy rozpoczną się dziś w Poznaniu, o godzinie 20:00 w KontenerART.