Specjalistyczne poradnie dla niepełnosprawnych i przychodnia dla seniorów – to niektóre propozycje Nowoczesnej do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Poznańscy działacze partii przedstawili je dziś na konferencji.
Jak mówi poseł Marek Ruciński wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia – Mój projekt zakłada utworzenie osiedlowych punktów konsultacji zdrowotnej dla seniorów, gdzie będą mogli skorzystać z porad specjalistów: geriatry, dietetyka czy fizjoterapeuty. Przy starzejącym się społeczeństwie to ważne ,by problemy wieku podeszłego były diagnozowane już na ich wczesnym etapie. Wierzę, że realizacja tego projektu wpłynie pozytywnie na poprawę ogólnego stanu zdrowia poznańskich seniorów.
Ten pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez Miejską Radę Seniorów. Kolejny pomysł zgłoszony przez działaczy Nowoczesnej do budżetu obywatelskiego adresowany jest do środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
– Pomysł zakłada stworzeni punktu konsultacji lekarskich dla niepełnosprawnych mieszkańców Poznania, która jednocześnie będzie pełnić funkcję z zakresu tzw. opieki wytchnieniowej, co pozwoli na zapewnienie krótkotrwałej opieki niepełnosprawnym gdy rodzic lub opiekun jest hospitalizowany, wymaga zabiegów rehabilitacyjnych itp. Takich miejsc w Poznaniu jest za mało – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska.
Nowoczesna szacuje koszt zgłoszonego przez siebie projektu na 600 tysięcy złotych. W pakiecie zgłoszonym przez Nowoczesną oprócz już wspomnianych propozycji są jeszcze min. dojazd do zalewanej zimą Wartostrady, tablice informacji pasażerskiej na Rondzie Starołęka, budowa chodnika na ulicy Rubież. W sumie weryfikacji ze strony urzędników poddanych zostanie 8 projektów zgłoszonych przez Nowoczesną.
W tym roku Miasto Poznań realizuje Poznański Budżet Obywatelski już po raz siódmy. Do podziału jest 20 mln złotych – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie i aż 14 mln na projekty dzielnicowe.