Dziś mija 80. rocznica Akcji Bollwerk. Pod pomnikiem, przy ulicy Estkowskiego w Poznaniu, odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia lutowej nocy 1942 roku.
W nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, dwunastu żołnierzy Armii Krajowej w Poznaniu i pięciu mieszkańców Chwaliszewa zaatakowało niemieckie wojska. Podpalili magazyny w porcie rzecznym, w których znajdowała się żywność i mundury. Wszyscy uczestnicy akcji zostali aresztowani przez Gestapo, a niektórzy z nich stracili życie. Wśród ofiar znaleźli się między innymi Antoni Gąsiorowski i Michał Graczyk.
Przy ulicy Estkowskiego w Poznaniu znajduje się pomnik upamiętniający Akcję Bollwerk. W 1982 roku ufundowali go mieszkańcy miasta.
Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o Akcji Bollwerk. Kiedy mówimy o II wojnie światowej przywołujemy często kluczowe wydarzenia, ale ta wojna trwałaby zdecydowanie dłużej, gdyby nie akcje jak ta – opór i nękanie okupanta – mówił Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.
W obchodach wzięli udział między innymi Jacek Jaśkowiak, Mariusz Wiśniewski, Szymon Szynkowski vel Sęk, Katarzyna Ueberhan, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich.
Obchody 80. rocznicy Akcji Bollwerk – największej akcji dywersyjno-sabotażowej w Wielkopolsce, dowodzą nie tylko skuteczności i znaczenia działań AK, ale stanowią też jedno z przejmujących świadectw determinacji i odwagi żołnierzy podziemnej armii – czytał w liście od premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.
Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu – Ewa Frąckowiak, mówiła o projekcie edukacyjnym, który od dwóch lat realizowała placówka. Celem projektu było pielęgnowanie pamięci o bohaterach Akcji Bollwerk i wartości, które im przyświecały.
Przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, członkowie organizacji kombatanckich, żołnierze i mieszkańcy Poznania złożyli wieńce pod pamiątkową tablicą.Podczas uroczystości nie zabrakło Polskiego Hymnu i Roty wykonanej przez orkiestrę wojskową oraz salwy honorowej.