Wojewódzki sztab kryzysowy. Rozmawiali o upałach

W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W trakcie spotkania omówiono stan przygotowań służb i instytucji do sezonu letniego. Poruszono też kwestię działań związanych z wysokimi temperaturami prognozowanymi w najbliższych dniach.

Najbliższe dni mają przynieść rekordowe temperatury. W sobotę termometry przekroczą 37 st. C natomiast w niedzielę pokażą nawet 40 st. C. Cyfry na termometrach to jedno, ale warto pamiętać, że odczuwalna temperatura w tych dniach będzie znacznie wyższa.

W związku z prognozami w poznańskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Rozmawiano o bezpieczeństwie i przygotowaniu służb na najbliższe dni.

– Zaczynają się wakacje a to oznacza wzmożony ruch na drogach i w miejscach turystycznych. Także tych rekreacyjnych. Wszystkie służby są gotowe aby zapewnić Wielkopolanom bezpieczny sezon letni. W związku z panującymi upałami, mamy obecnie drugi stopień zagrożenia, natomiast jutro 11 powiatów będzie objętych trzecim stopniem – powiedziała Karolina Fabiś-Szulc, I wicewojewoda wielkopolska.

Prognozowane temperatury mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad. Szczególnie, że rozpoczęły się wakacje, które oznaczają start wyjazdów wypoczynkowych.

– Prawie pół miliona uczniów zakończyło dzisiaj rok szkolny, ale dla kuratorium nie jest to koniec pracy. Jednym z naszych zadań jest kontrola wypoczynku i zbieranie zgłoszeń od organizatorów wypoczynku, którzy przygotowują wyjazdy na terenie Wielkopolski i poza granicami regionu. W tej chwili w bazie wypoczynków zarejestrowano 2493 zgłoszenia dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie całej Polski, a w samej Wielkopolsce to 1585 form – mówiła Izabela Liebert-Jędroszkowiak, wicekurator oświaty.

Jak podkreślała wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc wielkopolskie służby – policja i straż pożarna – są gotowe na zabezpieczanie mieszkańców w okresie wakacyjnym.

– Rozpoczął się czas wakacji i urlopów, bezpieczeństwo jest dla policji najważniejsze. Rozpoczęliśmy mnóstwo działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach. Wielkopolska policja będzie przede wszystkim prowadzić kontrole związane z trzeźwością kierowców i prędkością – podkreślała insp. Violetta Mójta, z-ca komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

W okresie wakacyjnym wielkopolska policja będzie również kontrolowała autokary przewożące dzieci i młodzież na kolonie i obozy.

W czwartek w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którego tematem również były nadchodzące upały.

Czytaj także: Poznań zaprasza na imieniny. Wystąpi Hanna Banaszak

Aleksandra Wróblewska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl