Wystawa plakatów upamiętniających Poznański Czerwiec 1956 otwarta

Na Wolnym Dziecińcu przy Urzędzie Miasta Poznania otwarto wystawę „Czerwiec ’56. Plakat jako głos pamięci”. Ekspozycja prezentuje prace studentów z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie poświęconym 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.

Wernisaż wystawy „Czerwiec ’56. Plakat jako głos pamięci” odbył się 26 czerwca. Ekspozycja stanowi zwieńczenie ogólnopolskiego konkursu skierowanego do studentów uczelni artystycznych, którego celem było upamiętnienie 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 poprzez język współczesnego plakatu.

Jak przekonywał rektor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, prof. Maciej Kurak, prezentowane prace są artystyczną interpretacją jednego z najważniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski. Młodzi twórcy z całego kraju podjęli próbę przedstawienia wartości, emocji i idei związanych z robotniczym buntem, który stał się symbolem walki o wolność, godność i prawa obywatelskie.

Podczas otwarcia wystawy rektor UAP, podkreślał znaczenie Poznańskiego Czerwca dla historii miasta i współczesnej pamięci społecznej.

– Wydarzenie związane z okrągłą, siedemdziesiątą rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 jest bardzo ważne, ponieważ wywołuje same pozytywne wartości. Pokazuje siłę społeczeństwa, które potrafiło przeciwstawić się niesprawiedliwości. Społeczeńśtwo dało wyraźny sygnał, że władza nie może odrywać się od obywateli – powiedział prof. Maciej Kurak, rektor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

fot. F. P. Bryska

Czytaj także: Uhonorowano osoby i instytucje wierne ideałom Poznańskiego Czerwca

Franciszek Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl