Luzują niektóre zasady w Strefie Płatnego Parkowania

Od czwartku, 25 czerwca, weszły w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Poznaniu. Uchwalone podczas majowej sesji Rady Miasta zmiany mają uprościć korzystanie z systemu mieszkańcom i pozostałym kierowcom.

Jedną z najważniejszych nowości jest całkowite przejście na elektroniczne identyfikatory i abonamenty parkingowe. Dotyczy to między innymi identyfikatorów mieszkańca, kombatanta czy osoby z niepełnosprawnością. Po zakupie dokument będzie funkcjonował wyłącznie w systemie elektronicznym, co oznacza koniec papierowych identyfikatorów umieszczanych za przednią szybą pojazdu. Kierowcy nie będą musieli również zwracać identyfikatora po sprzedaży samochodu – zostanie on usunięty z systemu na wniosek właściciela.

Dodatkowym udogodnieniem będą automatyczne powiadomienia e-mail przypominające o kończącym się terminie ważności abonamentu lub identyfikatora. Może to być jednak utrudnienie dla tych kierowców, którzy nie czują się swobodnie z cyfrowymi dokumentami na przykład seniorów.

Zmieniły się zasady składania wniosków o zakup e-identyfikatora. Dotychczas należało zrobić to co najmniej 14 dni roboczych przed rozpoczęciem jego obowiązywania. Od 25 czerwca termin ten zostanie skrócony do 7 dni roboczych. Zarząd Dróg Miejskich liczy, że zachęci to więcej kierowców do korzystania z elektronicznej formy załatwiania formalności. Obecnie z tego rozwiązania korzysta blisko 19 procent użytkowników.

Nowy regulamin przewiduje również korzystniejsze zasady dotyczące opłat dodatkowych za nieopłacone parkowanie. Kierowcy będą mieli aż 30 dni kalendarzowych na uregulowanie należności w niższej wysokości. Po upływie tego terminu opłata wzrośnie z 200 do 350 zł.

Zniżki dla zasłużonych obywateli

W regulaminie pojawiła się także nowa preferencja dla osób posiadających status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Mieszkańcy Poznania spełniający określone warunki będą mogli wykupić abonament parkingowy za symboliczną opłatę wynoszącą 5 zł miesięcznie.

Zmiany obejmują również abonamenty dla pojazdów ekologicznych. Z regulaminu usunięto możliwość wykupienia abonamentu dla samochodów emitujących do 95 g CO₂ na kilometr. Powodem są wątpliwości dotyczące funkcjonowania tego rozwiązania. Zachowane zostaną jednak wszystkie abonamenty wykupione przed wejściem nowych przepisów – będą obowiązywać do końca okresu, na jaki zostały wydane.

Równolegle trwają przygotowania do rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Ogrody. Choć wojewoda zakwestionował część zapisów dotyczących wysokości opłat, sama decyzja o utworzeniu nowej strefy pozostaje w mocy. Zarząd Dróg Miejskich planuje przedstawić radnym poprawione przepisy we wrześniu, a prace związane z organizacją ruchu już trwają. Zgodnie z planem strefa na Ogrodach ma rozpocząć funkcjonowanie 2 listopada.

Czytaj także: Rozpoczął się remont ważnej ulicy. Potrwa kilka miesięcy

Franciszek Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl