Poznań pierwszym miastem z takim wsparciem dla kobiet. Wsparcie jest bezpłatne

Ruszył kolejny nabór do miejskiego programu „Endometrioza – zauważamy – wspieramy”. Poznanianki, które chcą otrzymać bezpłatne wsparcie mogą zapisać się i wziąć udział w kolejnej edycji projektu. Wszystkie badania i konsultacje odbywają się w szpitalu miejskim im. F. Raszei.

Kolejna edycja, kolejna szansa

Poznań stał się pierwszym miastem, które zdecydowało się na kompleksową pomoc kobietom, które mierzą się z endometriozą. W listopadzie zeszłego roku rozpoczęła się pierwsza edycja miejskiego programu „Endometrioza – zauważamy – wspieramy”. Wzięło w niej udział dokładnie 288 kobiet. Pisaliśmy o tym na początku czerwca.

Poznanianki chcą się leczyć. Miasto walczy z endometriozą

Do tej pory z pierwszej konsultacji skorzystały 204 kobiety. 49 z nich otrzymało diagnozę endometriozy, u 102 tę chorobę wykluczono. 53 pacjentki nadal są w trakcie obserwacji.

Zainteresowanie programem okazało się tak duże, że miasto zdecydowało się na uruchomienie kolejnego naboru. Zapisy rozpoczęły się w poniedziałek 22 czerwca. Kobiety, które chcą wziąć udział muszą wypełnić formularz dostępny na stronie miejskiego szpitala im. F. Raszei.

Poznanianki, które decydują się na udział w programie, mogą korzystać ze specjalistycznych konsultacji i badań – ginekologicznych, laboratoryjnych niezbędnych do diagnozy. Odbywają się również warsztaty grupowe z fizjoterapeutą, dietetykiem oraz psychologiem.

Miejski program obejmuje także działania edukacyjne, prowadzone m.in. w ramach kampanii pod hasłem: „Endometrioza – zauważamy – wspieramy”. Jej celem będzie zwiększenie świadomości o tej chorobie, a także promowanie badań profilaktycznych oraz odpowiedniego wsparcia i leczenia.

Wiadomo, że jeszcze w tym roku odbędzie się nabór do trzeciej edycji. O szczegółach będziemy informować.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to poważna choroba, która dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Polega na tym, że tkanka wyściełająca macicę zaczyna się rozrastać w innych, nieprawidłowych lokalizacjach. Jej komórki mogą umiejscowić się np. w jamie brzusznej, pęcherzu, jelitach, a nawet w płucach. Objawy choroby zależą od lokalizacji takich ognisk oraz stopnia zaawansowania choroby.

Endometrioza charakteryzuje się przede wszystkim bardzo silnym bólem, nadmiernym krwawieniem, problemami z jelitami czy zaburzeniami płodności. Ale objawów może być znacznie więcej. A właściwe zdiagnozowanie tej choroby jest trudne. Endometrioza może rozpocząć się w momencie pierwszej miesiączki i trwać aż do menopauzy.

Czytaj także: Przemaszerowali z talerzami przez plac, zasiedli za stołem. To był Dobry Stół

Aleksandra Wróblewska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl