Strefa Rady Miasta

Poznań przygotowuje się do obchodów święta miasta

29 czerwca Poznań obchodzi swoje święto. Rokrocznie w imieniny jego patronów – św. Piotra i Pawła – odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczane jest honorowe obywatelstwo i tytuły honorowe zasłużonym mieszkańcom. W tym roku obchody będą szczególne z dwóch powodów.

Tegoroczna uroczysta sesja Rady Miasta Poznania odbędzie się w poniedziałek, o godz. 12.00, w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek przy ul. Święty Marcin. Transmisję z uroczystości będzie można śledzić także w lokalnej telewizji i internecie. 

W trakcie wydarzenia wręczone zostaną przez przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza najważniejsze miejskie wyróżnienia.   Statuetkę otrzyma Honorowy Obywatel Miasta Poznania a medale „Zasłużeni dla Miasta Poznania”. Wyróżnieni tego dnia zostaną także laureaci nagród: sportowej, naukowej i artystycznej.

Zasłużeni dla Poznania

Rada Miasta Poznania już w maju podjęła decyzję o przyznaniu tegorocznych honorowych wyróżnień osobom i środowiskom szczególnie zasłużonym dla stolicy Wielkopolski. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymał prof. Witold Jurek, natomiast tytuły „Zasłużony dla Miasta Poznania” trafiły do czterech osób oraz środowiska związanego z pamięcią o Poznańskim Czerwcu 1956 roku. Wręczenie nagród stanowi jedną z najważniejszych części uroczystej sesji organizowanej 29.06, w dniu patronów Poznania św. Piotra i Pawła.

Najwyższe miejskie wyróżnienie przyznano prof. Witoldowi Jurkowi w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju ekonomii i ekonometrii oraz wieloletniej działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz poznańskiego środowiska akademickiego. Jak podkreślono w uzasadnieniu, jego dorobek miał istotny wpływ zarówno na rozwój nauki, jak i kształcenie kolejnych pokoleń ekonomistów.

Tytułem „Zasłużony dla Miasta Poznania” uhonorowany został Eugeniusz Kijewski, jeden z najważniejszych polskich koszykarzy w uznaniu jego zasług dla rozwoju koszykówki, znaczące osiągnięcia zawodnicze oraz wieloletnią działalność na rzecz sportu.

W gronie laureatów znalazł się również prof. Jerzy J. Parysek, urbanista, doceniony za znaczący wkład w rozwój polskiej gospodarki przestrzennej i działalność w zakresie kształcenia urbanistów na Uniwersytecie Poznańskim, a także za zaangażowanie w budowanie poznańskiej samorządności.

Kolejną wyróżnioną osobą jest prof. Marzena Szmyt, archeolożka, której tytuł przyznano za wybitny dorobek naukowy oraz wieloletnią działalność na rzecz ochrony, badania i upowszechniania dziedzictwa archeologicznego Poznania. Jej praca przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o historii miasta i regionu.

Rada Miasta uhonorowała także tytułem “Zasłużonej dla Miasta Poznania” redaktor Grażynę Wrońską. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla jej bogatego dorobku zawodowego i szczególnych zasług w dziedzinie dziennikarstwa radiowego, a także wkładu w dokumentowanie oraz popularyzowanie kultury i historii Poznania oraz Wielkopolski.

Pamięć o wydarzeniach sprzed 70 lat

Szczególne miejsce wśród tegorocznych laureatów zajmują kombatanci, uczestnicy i depozytariusze pamięci o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania” przyznano im za bohaterską postawę w trakcie robotniczego zrywu oraz za wieloletnie zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci historycznej i kształtowanie postaw patriotycznych oraz obywatelskich wśród kolejnych pokoleń poznanianek i poznaniaków.

Przyznane wyróżnienia stanowią wyraz uznania dla osób i środowisk, które poprzez swoją działalność naukową, społeczną, sportową, kulturalną i obywatelską w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Poznania oraz budowania jego tożsamości.

Nowy sztandar miasta

Sztandar Miasta Poznania, jeden z najważniejszych symboli stolicy Wielkopolski, po 25 latach służby zostanie zastąpiony wiernie wykonaną repliką. Dotychczasowy sztandar, który przez ćwierć wieku towarzyszył najważniejszym uroczystościom miejskim i państwowym, jest już mocno zużyty i po renowacji będzie pełnił wyłącznie funkcję historyczną.

Prace nad repliką prowadzone są na podstawie opracowanego projektu cyfrowego, przygotowanego przez miejskich grafików we współpracy z autorem oryginału – poznańskim artystą-plastykiem Stanisławem Grześkiem. Nowy sztandar powstaje w rodzinnej poznańskiej pracowni haftu Małgorzaty Grzelak i Anny Grzelak-Bulińskiej. Wykonywany jest ręcznie i stanowi unikatowe dzieło sztuki. Wykonanie sztandaru wymagało setek godzin precyzyjnej pracy i talentu. Pracownia ma na swoim koncie wykonanie ponad 350 sztandarów, w tym Główny Sztandar Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a także liczne renowacje cennych zabytkowych tkanin i sztandarów.

Uroczyste poświęcenie nowego sztandaru Miasta Poznania odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 29 czerwca. Ceremonii dokona metropolita poznański, arcybiskup Zbigniew Zieliński, podczas mszy świętej w intencji mieszkańców Poznania, która rozpocznie się o godz. 10.00 w poznańskiej katedrze.

Dwie godziny później sztandar zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystej sesji Rady Miasta Poznania w Centrum Kultury Zamek. Symbol miasta przedstawią zgromadzonym prezydent Poznania oraz przewodniczący Rady Miasta.

Program oraz szczegółowe informacje dotyczące obchodów Święta Miasta Poznania dostępne są na stronie internetowej Rady Miasta Poznania.

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl