29 czerwca Poznań obchodzi swoje święto. Rokrocznie w imieniny jego patronów – św. Piotra i Pawła – odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczane jest honorowe obywatelstwo i tytuły honorowe zasłużonym mieszkańcom. W tym roku obchody będą szczególne z dwóch powodów.
Tegoroczna uroczysta sesja Rady Miasta Poznania odbędzie się w poniedziałek, o godz. 12.00, w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek przy ul. Święty Marcin. Transmisję z uroczystości będzie można śledzić także w lokalnej telewizji i internecie.
W trakcie wydarzenia wręczone zostaną przez przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza najważniejsze miejskie wyróżnienia. Statuetkę otrzyma Honorowy Obywatel Miasta Poznania a medale „Zasłużeni dla Miasta Poznania”. Wyróżnieni tego dnia zostaną także laureaci nagród: sportowej, naukowej i artystycznej.
Zasłużeni dla Poznania
Rada Miasta Poznania już w maju podjęła decyzję o przyznaniu tegorocznych honorowych wyróżnień osobom i środowiskom szczególnie zasłużonym dla stolicy Wielkopolski. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymał prof. Witold Jurek, natomiast tytuły „Zasłużony dla Miasta Poznania” trafiły do czterech osób oraz środowiska związanego z pamięcią o Poznańskim Czerwcu 1956 roku. Wręczenie nagród stanowi jedną z najważniejszych części uroczystej sesji organizowanej 29.06, w dniu patronów Poznania św. Piotra i Pawła.
Najwyższe miejskie wyróżnienie przyznano prof. Witoldowi Jurkowi w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju ekonomii i ekonometrii oraz wieloletniej działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz poznańskiego środowiska akademickiego. Jak podkreślono w uzasadnieniu, jego dorobek miał istotny wpływ zarówno na rozwój nauki, jak i kształcenie kolejnych pokoleń ekonomistów.
Tytułem „Zasłużony dla Miasta Poznania” uhonorowany został Eugeniusz Kijewski, jeden z najważniejszych polskich koszykarzy w uznaniu jego zasług dla rozwoju koszykówki, znaczące osiągnięcia zawodnicze oraz wieloletnią działalność na rzecz sportu.
W gronie laureatów znalazł się również prof. Jerzy J. Parysek, urbanista, doceniony za znaczący wkład w rozwój polskiej gospodarki przestrzennej i działalność w zakresie kształcenia urbanistów na Uniwersytecie Poznańskim, a także za zaangażowanie w budowanie poznańskiej samorządności.
Kolejną wyróżnioną osobą jest prof. Marzena Szmyt, archeolożka, której tytuł przyznano za wybitny dorobek naukowy oraz wieloletnią działalność na rzecz ochrony, badania i upowszechniania dziedzictwa archeologicznego Poznania. Jej praca przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o historii miasta i regionu.
Rada Miasta uhonorowała także tytułem “Zasłużonej dla Miasta Poznania” redaktor Grażynę Wrońską. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla jej bogatego dorobku zawodowego i szczególnych zasług w dziedzinie dziennikarstwa radiowego, a także wkładu w dokumentowanie oraz popularyzowanie kultury i historii Poznania oraz Wielkopolski.
Pamięć o wydarzeniach sprzed 70 lat
Szczególne miejsce wśród tegorocznych laureatów zajmują kombatanci, uczestnicy i depozytariusze pamięci o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania” przyznano im za bohaterską postawę w trakcie robotniczego zrywu oraz za wieloletnie zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci historycznej i kształtowanie postaw patriotycznych oraz obywatelskich wśród kolejnych pokoleń poznanianek i poznaniaków.
Przyznane wyróżnienia stanowią wyraz uznania dla osób i środowisk, które poprzez swoją działalność naukową, społeczną, sportową, kulturalną i obywatelską w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Poznania oraz budowania jego tożsamości.
Nowy sztandar miasta
Sztandar Miasta Poznania, jeden z najważniejszych symboli stolicy Wielkopolski, po 25 latach służby zostanie zastąpiony wiernie wykonaną repliką. Dotychczasowy sztandar, który przez ćwierć wieku towarzyszył najważniejszym uroczystościom miejskim i państwowym, jest już mocno zużyty i po renowacji będzie pełnił wyłącznie funkcję historyczną.
Prace nad repliką prowadzone są na podstawie opracowanego projektu cyfrowego, przygotowanego przez miejskich grafików we współpracy z autorem oryginału – poznańskim artystą-plastykiem Stanisławem Grześkiem. Nowy sztandar powstaje w rodzinnej poznańskiej pracowni haftu Małgorzaty Grzelak i Anny Grzelak-Bulińskiej. Wykonywany jest ręcznie i stanowi unikatowe dzieło sztuki. Wykonanie sztandaru wymagało setek godzin precyzyjnej pracy i talentu. Pracownia ma na swoim koncie wykonanie ponad 350 sztandarów, w tym Główny Sztandar Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a także liczne renowacje cennych zabytkowych tkanin i sztandarów.
Uroczyste poświęcenie nowego sztandaru Miasta Poznania odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 29 czerwca. Ceremonii dokona metropolita poznański, arcybiskup Zbigniew Zieliński, podczas mszy świętej w intencji mieszkańców Poznania, która rozpocznie się o godz. 10.00 w poznańskiej katedrze.
Dwie godziny później sztandar zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystej sesji Rady Miasta Poznania w Centrum Kultury Zamek. Symbol miasta przedstawią zgromadzonym prezydent Poznania oraz przewodniczący Rady Miasta.
Program oraz szczegółowe informacje dotyczące obchodów Święta Miasta Poznania dostępne są na stronie internetowej Rady Miasta Poznania.












