W 2024 roku podczas festiwalu Malta odsłonięto pomnik Wiedźmy z Chwaliszewa. Kontrowersyjna figura była wówczas tymczasową instalacją, jednak już wtedy pojawił się pomysł by znalazła stałe miejsce. Pomnik ma upamiętniać stracenie mieszkanki Chwaliszewa z 1511 roku.
Po niemal dwóch latach od prezentacji figura Wiedźmy z Chwaliszewa wróciła na miejsce. Fundatorem jest Kluczyk Fundatrion, której prezeską jest Dominika Kulczyk. To właśnie fundacja i Festiwal Malta chcieli powrotu. Nagranie z pomnikiem pokazał w swoich mediach społecznościowych Tomasz Dworek.
„A więc wróciła. Wiedźma z Chwaliszewa! To świetna rzeźba! Już raz była odsłaniana jako instalacja, potem zniknęła i znowu jest ale jako pomnik! Z wszystkimi pozwoleniami. To chyba taka poznańska tradycja wędrujących pomników, od Bamberki, poprzez Higieę do Wiedźmy!” – napisał w swoim wpisie w mediach społecznościowych Tomasz Dworek.
Postawieniu figury sprzeciwiali się radni PIS, którzy podnosili, że postać wiedźmy może się kojarzyć z czymś złym. Ostatecznie jednak Rada Miasta postanowiła, że pomnik zyska stałą lokalizację.












