,,240 milionów euro strat” – Grupa przestępcza prowadziła szkolenia z oszukiwania ludzi [FILM]

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i sprzedażą fałszywych leków. Działała na terenie całej Europy i wygenerowała prawie ćwierć miliarda euro strat. W akcji wzięły udział wielkopolskie służby.

Tak działała zorganizowana grupa przestępcza

Grupa była bardzo dobrze zorganizowana. Jej członkowie działali w profesjonalny i hierarchiczny sposób od 2019 roku. Mieli swoje miejsca, w których produkowali fałszywe leki. Posiadali nawet ich całą linię produkcyjną. Do dystrybucji używali kilku pozakładanych przez nich firm. Stworzyli sieć wirtualnych sprzedawców, stron internetowych i kont w mediach społecznościowych. Używali nazwisk i wizerunków znanych osób i lekarzy, by wprowadzać swoje ofiary w błąd. Grupa prowadziła specjalne szkolenia, w których uczyła swoich partnerów w tworzeniu wiarygodnych fałszywych kont, które nie wzbudzą podejrzeń administracji platform społecznościowych.

– Suplementy rozpowszechniane przez grupę zawierały placebo a nieuczciwi sprzedawcy twierdzili, że leczą różne choroby i w ten sposób wprowadzali w błąd ofiary – informuje Krajowa Administracja Skarbowa. – Działalność grupy wygenerowała 240 milionów euro strat – dodaje.

Żeby ją zlikwidować potrzebna była międzynarodowa współpraca pomiędzy 15 krajami Europy. W tym celu powstał wspólny zespół śledczy w Eurojust.

Rozbicie grupy

Dzięki międzynarodowej współpracy Eurojust i Europolu udało się rozbić grupę przestępczą. W akcji wzięli udział funkcjonariusze z Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu (WUCS) oraz CBZC. Przeszukano aż 73 miejsca na terenie Polski i prawie 80 na terenie całej Europy. Funkcjonariuszom udało się złapać 15 osób z czego trzy znaleziono w Polsce.

– Zabezpieczono również znaczne ilości dokumentacji rachunkowej związanej z legalizacją produktów leczniczych na terenie kilkunastu państw. Prokuratura wystąpiła o areszt wobec 2 zatrzymanych na terenie Polski a także o zabezpieczenie mienia w postaci hipoteki przymusowej na kwotę 8 mln zł – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Sprawa cały czas ma charakter rozwojowy.

Czytaj także: Tasakiem zaatakował ojca

Hubert Śnieżek
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl