W Galerii Miejskiej Arsenał zaproszą do stref LGBT+

Wystawa „Strefy LGBT+”, której otwarcie zaplanowane jest na piątek, 30 maja, rozpocznie obchody Miesiąca Dumy w Poznaniu. To pierwsza od 2010 r. prezentacja sztuki queerowej w Polsce.

Wystawa „Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach dobrej zmiany” prezentuje twórczość queerowych osób artystycznych wobec przemian społecznych, kulturowych i politycznych ostatniej dekady.

– Nie bez przyczyny wystawa odbywa się w Poznaniu. Tu prezydent miasta po raz pierwszy w historii wyszedł na ulice razem z uczestnikami Marszu Równości, objął to wydarzenie partonatem. Mimo że wiele osób artystycznych, które współtworzyły wystawę, mieszka w Warszawie, Poznań jest centrum queerowej sztuki i społeczności, naszą stolicą. Otwarcie wystawy w dniu, gdy rozpoczyna się Miesiąc Dumy, przypieczętuje to – mówi Tomasz Pawłowski-Jarmołajew, współkurator wystawy Strefy LGBT+.

O czym mówią Strefy LGBT+?

Zaproponowane przez twórców wystawy cztery strefy tematyczne w przewrotny sposób ukazują najważniejsze przemiany ostatnich lat. Strefa „Kronika” ukazuje postawy w sztuce bezpośrednio związane z oporem i reakcją na systemową przemoc – od „pracy u podstaw” polegającej na tworzeniu alternatywnych obiegów sztuki i wiedzy po działania na styku sztuki i aktywizmu. „Stodoła” jest manifestem przechwytywania historii i symboli narodowych – w duchu zwrotu ludowego rozszczelnia narracje i wprowadza głosy z marginesu. „Komnata” to miejsce afirmacji queerowych ciał i tożsamości, które samym swoim istnieniem naruszają zastane normy. Ostatnią ze stref jest „Strefa ruchu” – program performansów, oprowadzań, wydarzeń i interwencji, które odbywać się będą w Pawilonie, w przestrzeni ekspozycji oraz na ulicach Poznania.

– Ta wystawa to to pierwsza od dawna tak duża wystawa artystów i artystek LGBT+, która pokazuje, jak sytuacja polityczna ostatniej dekady wpływa na twórczość, ale i na życia twórców. Wśród prawie 20 osób artystycznych, w tym najważniejszych nazwisk, takich jak Kem, Daniel Rycharski czy Liliana Zeic – mówi Tomasz Pawłowski-Jarmołajew.

Jak dodaje kurator, fakt, że wystawa będzie dostępna przez całe lato, w centrum miasta, przybliży twórczość osób LGBT+ nie tylko queerowej społeczności Poznania, ale wszystkim jego mieszkańcom.

– Organizujemy dużo oprowadzań, które opowiadają o tej wystawie z różnych perspektyw. Mamy nadzieję, że to będzie okazja do porozmawiania o rzeczach trudnych, wydarzeniach, traumach. Staramy się jednak pokazywać pozytywną stronę zmian – zaznacza. – W sytuacji wykluczenia podjęliśmy walkę o prawo do głosu, o bycie słyszanymi, zauważanymi. Temat, który jeszcze dekadę temu był kontrowersyjny, dziś nie dziwi nikogo. Widzimy, że został więc oswojony. Nie mamy jednak zamiaru przestawać działać. Po to jest też właśnie ta wystawa.

Zobaczcie zdjęcia!

Czytaj także: Napadli na konwojenta, który przewoził pieniądze. Wpadli po miesiącu

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl