To ma być powrót do przeszłości. Stowarzyszenie PeWuKa2 chce, by stulecie słynnej Powszechnej Wystawy Krajowej obchodzone było z niemniejszą pompą niż wiek temu. W związku z tym zgłasza do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego projekty nawiązujące do Powszechnej Wystawy Krajowej. Będą aż trzy.
– Korzystając z okazji, jakie daje nam Miasto, jako stowarzyszenie składamy trzy wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Chcemy, żeby zachęcały poznaniaków i turystów do zapoznawania się z historią PeWuKi, a za sprawą aplikacji do odbywania spacerów po niej w wirtualnej rzeczywistości – mówi prezes stowarzyszenia PeWuKa2 Jakub Marciniak.
Pierwszy projekt nosi nazwę PeWuKa 1929 – lot nas historią. Zakłada umiejscowienie odlanej z brązu makiety terenów wystawowych Powszechnej Wystawy Krajowej przed budynkiem Dworca Zachodniego w Poznaniu. Makieta zawierałaby legendę umożliwiającą rozeznanie się w najważniejszych budynkach PeWuKi, krótki opis tejże wystawy oraz kod QR, który umożliwiałby przeniesienie zainteresowanych osób do aplikacji umożliwiającej zgłębienie wiedzy o Powszechnej Wystawie Krajowej.
Drugi projekt to Obraz wielkiej PeWuKi. Przewiduje namalowanie muralu na ścianie pawiloniu 7 MTP od strony ul. Śniadeckich. Treść muralu miałaby nawiązywać do Powszechnej Wystawy Krajowej, a ponadto zawierać kod QR, który umożliwiałby przeniesienie zainteresowanych osób do aplikacji umożliwiającej zgłębienie wiedzy o Powszechnej Wystawie Krajowej.
Ostatni z projektów to PeWuKa VR Walk. Projekt zakłada utworzenie aplikacji umożliwiającej wirtualny spacer po PeWuCe oraz korzystanie z tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Użytkownicy aplikacji, w oparciu o archiwalne zdjęcia PeWuKi oraz lokalizację telefonów, będą mogli zwiedzić Poznań jednocześnie przenosząc się w czasie i zapoznając się z archiwalnymi zdjęciami PeWuKi umiejscowionymi w konkretnych lokalizacjach przez aplikację. Ponadto aplikacja ma oferować materiały edukacyjne dot. PeWuKi – odpowiednio przygotowane teksty oraz nagrania video.
Chcą pokazać osiągnięcia Polski
Stowarzyszenie ma w planach także organizację Powszechnej Wystawy Krajowej 2, która ma pokazać, jak bardzo zmienił się Poznań i Polska od czasów PeWuKi w 1929 r.
– Chcemy pokazać wszystkie osiągnięcia Polski od 1929 r. Przemysłowe, technologiczne, rolnicze, polityczne. Widać, jak Poznań i cała Polska zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Te przemiany i osiągnięcia warto pokazać, organizując wystawę na wzór pierwszej PeWuKi. Wiemy jednak, że nie zorganizujemy tak ambitnego projektu w trzy miesiące, dlatego chcemy zabrać się za jego przygotowania z dużym wyprzedzeniem. Niemal sto lat temu w jego realizację był zaangażowany prezydent Poznania Cyryl Ratajski, minister ds. gospodarki, wiele osób oddelegowanych do tego zadania. Wiemy więc, że nie zrealizujemy tego sami. Chcemy jedynie zaszczepić potrzebę stworzenia wydarzenia na miarę tego sprzed wieku – mówi Marciniak.
Czytaj także: Napadli na konwojenta, który przewoził pieniądze. Wpadli po miesiącu