Pod żadnym pozorem nie należy ich budzić

Jeże często w okresie jesienno-zimowym zadomawiają się w stertach liści czy nieużywanych paleniskach. Właśnie rozpoczyna się ich okres hibernacji i nie należy ich budzić aby same, w spokoju wiosną mogły się wybudzić.

Niestety kolczaste zwierzęta często są ofiarami rozpędzonych samochodów. Jesień jest czasem kiedy matki przygotowują młode do wkroczenia w samodzielność. Są wówczas aktywne i poszukują jedzenia dla małych jeży, dlatego często można spotkać je na drogach. Szukają również miejsca do spokojnej hibernacji, ale także rzeczy do budowania swoich gniazd.

W tym celu przemierzają drogę, a później bywa, że jako miejsce snu wybierają punkty w bliskim otoczeniu człowieka. Zadomawiają się w m.in. ogrodach, najczęściej w suchych miejscach. Ważne jest aby zapewnić im odpowiednie warunki do przetrwania zimy. Kluczem jest o to, aby jeżom nie przeszkadzać i nie wybudzać ich ze stanu hibernacji. Warto więc zwracać uwagę na poczynania swoich czworonogów. Pupile nawet chcąc się bawić mogą wybudzić jeże ze snu, który w okresie zimowym jest dla nich bardzo ważny.

Bywają jednak sytuacje kiedy pomoc człowieka jest koniecznością. W Poznaniu funkcjonuje Dziki SOR, który pomaga rannym i chorym dzikim zwierzętom. Niestety zdarza się, że na SOR trafiają jeże pogryzione przez psy, po wypadkach na drogach, z objawami zatrucia lub takie, które zjadły trutkę w wyniku źle prowadzonej deratyzacji. Zabronione jest wysypywanie trutek na tacki.

Dziki SOR fot. Łukasz Gdak

To przykłady kiedy jeż potrzebuje pomocy i należy zareagować:

  • gdy jeż jest aktywny w dzień, wygrzewa się na słońcu (zdrowe zwierzęta są aktywne w nocy)
  • gdy leży na boku na otwartej przestrzeni
  • jest jeszcze nieporadnym, jeżowym dzieckiem
  • kiedy jest ranny, kulejący, krwawi
  • jeśli na jego ciele są obecne jaja/larwy much
  • kiedy czuć od niego nieprzyjemny zapach
  • został „wykulany” przez psa – najczęściej ma obrażenia wewnętrzne.

Dziki SOR jest odpowiednim miejscem, do którego należy zgłaszać się z niepokojącymi objawami stanu zdrowia dzikich zwierząt. Nie należy leczyć ich samodzielnie. Jeżeli znajdziemy poszkodowanego jeża możemy skontaktować się z Dzikim SORem telefonicznie – 603 673 647. Pod tym numerem telefonu dostępne jest również pogotowie jeżowe (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży „Nasze Jeże”).

fot. poznan.pl

Czytaj także: 13 października do Poznania pociągiem dojedziesz za darmo. Jest jeden warunek | wpoznaniu.pl

źródło: (www.poznan.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl