Dla wielu rodziców 1 sierpnia to początek urlopu, ale często i początek przerwy w działaniu przedszkoli i żłobków. Opiekunowie stają więc przez wyzwaniem – jak zająć dziecku czas w mieście? Mamy kilka wskazówek!
Wakacje, czyli upragniony czas uczniów, są właśnie na półmetku. W przypadku młodszych dzieci jest często inaczej. Większość przedszkoli nie zamyka się na całe lato, a jedynie na kilka tygodni. Z początkiem sierpnia swoją przerwę wakacyjną rozpoczęły kolejne placówki. Dla rodziców to moment, w którym muszą zająć czas swoim pociechom. Piękna pogoda zachęca do spędzania go poza domem. Co można robić w mieście z najmłodszymi? Sprawdziliśmy to!
Chwiałka – basen letni
W Poznaniu pływalnie są czynne przez cały rok, ale zewnętrzny basen na Chwiałce działa tylko latem. Oprócz niecki sportowej z torami, o głębokości od 1,4 m do 2,3 m, znajduje się tam także basen ze zjeżdżalnią o głębokości od 0,9 m do 1,2 m oraz wodny plac zabaw dla najmłodszych. Ukryta wśród zieleni wodna strefa cieszy się popularnością, zwłaszcza w upały. Wejście kosztuje 23 zł dla osoby dorosłej i 16 zł dla dzieci i młodzieży. Maluchy do lat 3 mają wstęp wolny.
Stare Zoo
W samym sercu miasta znajduje się Stare Zoo, które oferuje o wiele więcej niż tylko oglądanie zwierząt. Na terenie ogrodu zoologicznego odbywają się liczne warsztaty dla dzieci, zajęcia plastyczne (np. tworzenie ptasich piór), gry terenowe czy pokazowe zwierzaków. Na terenie zoo znajduje się kilka placów zabaw i park linowy. Wstęp jest wolny, co dodatkowo zachęca do skorzystania z uroków tego miejsca.
Spacer w koronach drzew nad Maltą
Nieopodal jeziora Malta znajduje się kładka o długości 250 m i wysokości 13 m. Nie trzeba więc zabierać dziecka w góry, by urządzić mu wyprawę z elementami wspinaczki i podziwiania pięknych widoków. Położona jest w dolinie rzeki Szklarki na terenie nadleśnictwa Antoninek, blisko Nowego Zoo. Kładka jest dostosowana do wjazdu wózkiem, można więc wybrać się tam z dziećmi w każdym wieku. Wstęp wolny.
Astronomiczny plac zabaw
Darmowych miejsc, w których można spędzić czas z dzieckiem jest więcej. Miłośnicy planet i podróży kosmicznych na pewno ucieszą się z wizyty na astronomicznym placu zabaw w parku Heweliusza. Znajdziemy tam m.in. zegary słoneczne, miniaturowy układ słoneczny, tablice z informacjami o planetach, ale i tradycyjne zjeżdżalnie czy karuzele. Wszystko zachowane w klimacie lotów w kosmos. Spodoba się mniejszym, jak i starszym dzieciom. W podobnym klimacie utrzymany jest plac zabaw w parku Sołackim. Wstęp darmowy.
Wakacje w bibliotece
Ciekawą ofertę dla dzieci przygotowała też Biblioteka Raczyńskich. Po intensywnym czasie na świeżym powietrzu warto zajrzeć w jej mury. W sierpniu biblioteka zaprasza na trzy spotkania z cyklu CZYTATY, które poświęcone są obcym kulturom:
- 3 sierpnia, godz. 12.00 „O Inkach i o genie podróżnika. Spotkanie z Markiem Oliwierem Fiedlerem”
- 10 sierpnia, godz. 12.00 „Komiksowy sen z Ameryki. Warsztaty komiksowe z Pawłem Piechnikiem”
- 24 sierpnia, godz. 12.00 „Afrykańska przygoda. Warsztaty plastyczne z Jagodą Nie Porzeczką”
Wszystkie spotkania odbywać się będą w Filii Sztuki przy pl. Wolności 19, w sali nr 5. Wstęp wolny.
Wilda czeka na najmłodszych
Ciekawą ofertę na sierpień ma też dla najmłodszych Wilda. 10 sierpnia o godz. 11 zaprasza na spektakl teatru „Mozaika” pt. „O królu kruków”, który odbędzie się przy pl. Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei tydzień później, 17 sierpnia o godz. 11, w tym samym miejscu odbędą się warsztaty plenerowe, które zachęcą najmłodszych do kreatywnej zabawy i rozwijania umiejętności plastycznych, muzycznych oraz technicznych. Wydarzenia są przewidziane dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wstęp na oba wydarzenia jest darmowy.
Dla miłośników teatru
Na zakończenie wakacji ofertę teatralną przygotowała też Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu. 30 sierpnia o godz. 16.00 przy ul. Prusa 3, a dokładniej na parkingu biblioteki, odbędzie się plenerowy spektakl lalkowy dla dzieci wystawiany przez TEATR DZIECI MIŁOŚĆ. Opowieść o emocjach pomoże dzieciom lepiej zrozumieć własne uczucia. Wstęp jest wolny, jednak obowiązują zapisy telefoniczne.
Czytaj także: Lasy wielkości dziesięciu Cytadeli mogły być wycięte. Będą miejscem rekreacji