Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ludowej w Wielkopolsce. 180 artystów , 5 kontynentów, 1 cel

9 sierpnia w Wielkopolsce rozpocznie się XVII Festiwal Sztuki Ludowej. Zgromadzi ponad 180 artystów z pięciu kontynentów. Wydarzenie odbędzie się na scenach w Poznaniu, Kórniku, Szreniawie, Gnieźnie i Słupcy, gdzie będzie można podziwiać występy artystów z Meksyku, Belize, Tajwanu, Nepalu, Kirgistanu, Gruzji i Senegalu.

Festiwal popularyzuje międzynarodowy folklor oraz podtrzymuje tradycję w sposób atrakcyjny dla widzów w każdym wieku. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ łączy się z zakończeniem 50. sezonu Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. To z ich inicjatywy powstał festiwal, dlatego jubileusz zostanie uhonorowany podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 18 sierpnia na Placu Wolności w Poznaniu.

Organizatorzy podkreślają, że kultura pełni wiele pozytywnych funkcji w rozwoju zarówno jednostek, jak i społeczeństw. Tradycyjny taniec, jako jedna z najpełniejszych form komunikacji, będzie centralnym elementem tegorocznego festiwalu. Program zaprojektowano tak, aby mieszkańcom Wielkopolski zaprezentować jak najszersze spektrum światowego dziedzictwa. Wielu z artystów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Większość festiwalowych wydarzeń jest dostępna bezpłatnie, co ma na celu zachęcenie jak największej liczby osób do uczestnictwa. Szczegóły programu wkrótce.

rel="nofollow"

Historia „Poligrodzian”

Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” powstał przy Politechnice Poznańskiej w 1973 roku, ale jego korzenie sięgają 1953 roku. Wówczas Kazimierz Michalik, jedyny pochodzący z Podhala student Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu, założył zespół góralski. Obecnie „Poligrodzianie” kontynuują tradycję, łącząc młodość z folklorem.

Czytaj też: Pomalują ratusz. Będzie też dojenie krowy i pokaz mody

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl