W dokumencie podsumowującym konsultację między rządem Polski a Niemiec wyczytać można, że zaplanowano wprowadzenie wspólnego biletu kolejowego przez oba kraje. Za projekt odpowiada Ministerstwo Infrastruktury. Z Poznania bezpośrednie połączenie jest do Berlina.
W Warszawie, 2 lipca odbyły się konsultacje między rządami Donalda Tuska i Olafa Scholza. Po nich opublikowano „Polsko-niemiecki plan działania”. A w nim:
„Będziemy współpracować przy wdrażaniu polsko-niemieckiego biletu przyjaźni”.
O pierwszych szczegółach za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej poinformowała Anna Szumańska, rzeczniczka resortu infrastruktury.
— Zgodnie z obecnymi założeniami bilet ma być biletem kolejowym, bezpłatnym dla osób do 27. roku życia. Pula biletów ma być ograniczona, a konkretna liczba jest przedmiotem analiz i ustaleń dwustronnych — przekazała.
Jak długo będzie ważny bilet?
Bilet będzie ważny przez 30 dni i pozwoli podróżować pociągami wszystkich kategorii przez siedem wybranych dni (nie muszą następować po sobie). Posiadacz biletu może jednorazowo wyjechać i jednorazowo wrócić do kraju zamieszkania.
– W trakcie uzgodnień i dalszych prac powyższe założenia mogą ulec zmianie – dodała Anna Szumańska.
Obecnie do Niemiec można dojechać sześcioma pociągami na trasie Warszawa – Berlin, jednym pociągiem na trasie Gdynia – Poznań – Berlin i po jednym z Krakowa i z Przemyśla. Od grudnia będzie kolejny pociąg z Przemyśla do Berlina.
Czytaj też: Pociągiem z Poznania do Paryża. Tak prezentują się ceny