Fantastyczne zwierzęta na Pyrkonie

Dlaczego ptaki latają? Na to i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie na poznańskim festiwalu Pyrkon, który trwa do niedzieli, 16 czerwca. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiedzą o tym dlaczego zwierzęta są fantastyczne.

Na Pyrkonie będzie okazja by dowiedzieć się więcej o fantastycznych zwierzętach. I nie chodzi tym razem o popularne filmy o tym tytule. Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili zachęcić uczestników festiwalu do zgłębiania wiedzy na temat otaczających nas zwierząt. Dzięki temu będzie okazja aby dowiedzieć dlaczego, to co tak codzienne, w rzeczywistości bywa fantastyczne.

Fantastyczne ptaki

Na Pyrkon przyjeżdżają fani fantastyki nie tylko z Polski, ale również z innych części świata. Wydarzenia, które odbywają w trakcie festiwalu to m.in. spotkania autorskie, koncerty czy warsztaty. To również pretekst do zawarcia nowych znajomości i przebrania się za postaci z ulubionych filmów, gier lub bajek. Jednak Pyrkon jest też miejscem ciekawostek, tajemnic i nauki. W tym roku będzie szansa aby dostrzec powiązanie pomiędzy science-fiction a wiedzy o ptakach.

– Nauka w science-fiction to nie wyłącznie astronomia, fizyka czy inżynieria materiałowa. Nauki o zwierzętach również mogą podsuwać ciekawe pomysły. Oczywiście mnie najbardziej zaskoczyły i zainspirowały pytania o fantastyczne ptaki. One od tysiącleci inspirowały ludzi nie tylko do tworzenia rozwiązań technicznych, ale także pobudzały ich wyobraźnię. Przecież cięższe od powietrza, a latają! To musiało zaskakiwać – mówi profesor Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii.

fot. Łukasz Gdak

Ptaki są motywem obecnym w fantastyce. Jak podkreśla profesor Tryjanowski – „w polskiej literaturze ptaki obecne są choćby u Andrzeja Sapkowskiego w Wiedźminie, gdzie tytułowy bohater obserwuje ptaki i na ich podstawie próbuje opisać i interpretować świat”.

Profesor dużą rolę ptaków w literaturze dostrzegł również u Tolkiena, gdzie występowały orły i kruki, a także w książkach o przygodach Harry’ego Pottera.

– Siła literatury fantastycznej i filmów S-F jest olbrzymia. Nie wiem, jak wpływa na poszukiwania intelektualne naukowców, ale ma swój wydźwięk w nazewnictwie zoologicznym — dodaje profesor Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii.

Czytaj także: Pyrkon 2024. Najciekawsze przebrania i cosplay. Zobacz zdjęcia | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl