W latach często szarego PRL-u Poznań był tym miastem, które jaśniało przeróżnymi barwami. Wszystko za sprawą neonów, które w naszym mieście były szczególnie popularne. Czy Poznań ponownie stanie się polską stolicą neonów?
W tej chwili remontowany jest jeden z największych neonów w centrum. To ten na Gwarnej. Rekonstrukcją pokaźnych rozmiarów napisu „Dom Książki” na budynku dawnej księgarni zajmuje się firma, która w 1974 r. go zaprojektowała i wykonała.
– Choć tego z dołu nie widać, to każda z liter składających się na charakterystyczny napis ma aż 2,8 metra wysokości – mówił w marcu dla wPoznaniu.pl Piotr Heinze z firmy zajmującej się renowacją neonu. Zdradził również, gdzie powstają już kolejne śródmiejskie neony. O tym przeczytasz w artykule poniżej.
Okazuje się jednak, że mamy dla poznaniaków kolejne dobre informacje. Ruszył bowiem konkurs „Neonowy Poznań”. Co to takiego? To przedsięwzięcie, którym Miasto chce wesprzeć prywatnych inwestorów w odtwarzaniu starych lub tworzeniu nowych neonów. Jak zdobyć na to środki? Miasto ogłosiło właśnie konkurs.
– Poznań w latach 70. rozświetlały liczne neony. Teraz chcemy wrócić do tej tradycji – zapewnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta.
– Ogłoszony właśnie konkurs jest rozszerzeniem podobnej inicjatywy, która odbyła się w zeszłym roku. Wtedy zapraszaliśmy do niej podmioty z centrum, teraz zachęcamy do udziału zainteresowanych z terenu całego Poznania – zachęca Solarski..
O tym, które neony zostaną wykonane, zdecyduje kapituła konkursu. W jej składzie znajdą się przedstawiciele urzędu miasta oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Jedne neony już powstają, inne są projektowane (fot. Poznan.pl, Constructa Plus)
Jak informuje Miasto, oceniana będzie innowacyjność i pomysłowość neonu, jego walory artystyczne i wizualne, a także to, czy pomysłodawca zaproponował realny koszt wykonania. Szanse mają mieć więc projekty oryginalne i kreatywne. Ważne, by były dopasowane do miejsca i rodzaju prowadzonej działalności lub odtwarzające wartościowe rozwiązania historyczne.
Łączna wartość nagród to 100 tys. zł. Koszt wykonania jednego neonu nie powinien jednak przekroczyć 15 tys. zł. Ogłoszenie laureatów nastąpi na początku przyszłego roku.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać u organizatora konkursu pod nr tel. 61 878 50 10 lub mailowo: kp@um.poznan.pl.