W całym mieście słychać będzie specyficzny stukot

W Poznaniu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które zabierze mieszkańców miasta w podróż w czasie. III edycja Gali Stukot ’56 to nie tylko kolejna impreza kulturalna, to podróż w głąb historii, ku pamięci o bohaterach Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Czerwiec 1956

W czerwcu 1956 roku, w sercu Poznania, rozbrzmiało donośne echo zmian, które przeszło do historii jako Poznański Czerwiec. To wyjątkowy czas, gdy ulice miasta tętniły życiem, pulsując energią masowych protestów społecznych. Początkowo narodzony w fabrykach ruch, przerodził się w potężną falę sprzeciwu przeciwko reżimowi komunistycznemu, obejmując całą Polskę. Poznański Czerwiec to manifestacja głębokiego niezadowolenia społecznego, wybrzmiewającego w głosach robotników, studentów i mieszkańców, którzy domagali się wolności, godności i praw człowieka.

fot. wpoznaniu.pl

III edycja Gali Stukot’56

Z okazji 68. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca, miasto Poznań postanowiło zorganizować III edycję Gali Stukot’56. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zostanie wręczona nagroda za kontynuację ducha Czerwca 1956 roku. Honorowe statuetki będą symbolem promocji wartości, które legły u podstaw protestu robotników w Poznaniu. Nominowani do nagrody zostali wybrani w trzech kategoriach: „O Boga”, „Za wolność” oraz „Za prawo i chleb”. Inicjatywa ta podkreśla ważność walki o wolność, prawa i godne życie.

Podczas Gali Stukot’56 odbędzie się rekonstrukcja kluczowych momentów Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Wśród tych wydarzeń symbolicznie z fabryki cegielniczej wyjdą robotnicy, których stukot kroków będzie słychać z daleka. To właśnie od tego dźwięku wydarzenie zyskało swoją nazwę. Rekonstruktorzy skupią się na decydujących momentach tego dnia. Szczególnie na wprowadzeniu demonstrantów na Międzynarodowe Targi Poznańskie.

– Ta scena będzie szczególnie podkreślona, ponieważ wydarzenie to zadecydowało o globalnej świadomości na temat tego co się dzieje w Polsce – podkreśliła Kinga Przyborowska, szefowa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli szansę poczuć atmosferę tamtych lat, oglądając specjalnie przygotowaną wystawę z archiwalnymi zdjęciami. Na zakończenie odbędzie się koncert grupy Osty, której muzyka nawiązuje do stylu pop, elektro i folk. To wydarzenie ma na celu upamiętnienie historii oraz uczczenie bohaterów tamtych dni i ich walki o wolność i godność.

Czytaj także: To demonstracja tego, co może NATO

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl