UAM zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Chcą dyskutować na temat tego w jaki sposób powinny być wykorzystywane budynki i kampusy.
Pod hasłem „Przestrzeń otwarta” kryje się dyskusja, na temat tego w jaki sposób budynki i kampusy UAM powinny być wykorzystywane. Dyskusja jest pomysłem osób studiujących i pracujących na UAM. Swoją opinię można wyrazić do 28 kwietnia, na stoiskach konsultacyjnych na kampusach UAM pod hasłem „Przestrzeń otwarta”.
– Pomysł na projekt powstał w oparciu o nasze własne doświadczenia, obserwacje i refleksje na temat tego, jak przestrzenie uniwersyteckie mogą wspierać społeczność akademicką. Wykorzystując socjologiczną wrażliwość chcemy prowadzić żywą rozmowę bezpośrednio z różnymi kategoriami osób użytkujących budynki uczelniane i zmapować ich oraz nasze – studenckie potrzeby i ostatecznie wypracować rekomendacje, dzięki którym wszystkim w obrębie Uniwersytetu poprawią się relacje z jego przestrzenią – mówi Julita Prusak, Prezeska Koła Naukowego Osób Studiujących Socjologię
Gdzie i kiedy?
Pomysłodawcy i pomysłodawczynie dyskusji zapraszają osoby chętne do wzięcia udziału w dyskusji od godziny 9:30 do 16:30. W różnych kampusach stanowiska będą otwarte w różne dni. Przed wybraniem się na „Przestrzeń otwartą” warto sprawdzić gdzie danego dnia jest ona czynna.
- Kampus Morasko: (przy Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa): 23 i 27 kwietnia
- Kampus Ogrody: 23, 24 i 27 kwietnia
- Collegium Novum: 24 i 25 kwietnia
- Collegium Iuridicum Novum: 28 kwietnia
Wyniki badań mają zostać zaprezentowane na początku nowego roku akademickiego.
– Uniwersytet jest miejscem nie tylko nauki, ale pełni również inne funkcje. W jego ramach wytwarzają się więzi społeczne, a spędzanie czasu pomiędzy zajęciami czy pracą wymaga przestrzeni dla odpoczynku, czy też zaplecza pozwalającego na zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Dlatego warto zadbać o to, by budynki i infrastruktura uniwersytecka odpowiadały na wielowymiarowe potrzeby różnych użytkowników i użytkowniczek – i temu właśnie służą nasze badania. W ich ramach przeprowadzamy wywiady, spacery badawcze, ogólnouniwersyteckie badania ankietowe, a na stoiskach konsultacyjnych pytamy o opinie wszystkie osoby, które będą się chciały podzielić swoim zdaniem. W ten sposób dbamy również o relacje uczelni z jej otoczeniem, w tym o miejsce uniwersytetu w tkance miejskiej – mówi dr Łukasz Rogowski, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Socjologii UAM.
Opinie przyjmowane będą do 28 kwietnia. Organizatorzy zapraszają na kampusy UAM od 09:30 do 16:30.