Miasto sadzi nowe drzewa. Głównie wzdłuż pasów drogowych. Obecnie prace nasadzeniowe prowadzone są na Starym Mieście, ale wkrótce drzewa pojawią się także w innych częściach Poznania.
Betonoza w Poznaniu
Betonoza jest coraz większym problemem w Polsce. Tymczasem mieszkańcy chcieliby aby w ich sąsiedztwie było więcej, rzucających cień w upalne dni, drzew. Ich głos został wysłuchany. W stolicy Wielkopolski pojawia się coraz więcej zieleni. Właśnie przystąpiono do kolejnego etapu nasadzeń nowych drzew.
Nowe drzewa na Starym Mieście
– Każdego roku w stolicy Wielkopolski sadzonych jest po kilkaset drzew. Z uwagi na zmieniający się klimat część wiosną, a większość jesienią – poinformowało Miasto Poznań.
Aktualnie trwają prace nasadzeniowe m.in. na ulicach Wenecjańskiej (12 drzew), Mostowej (3 drzewa), Kulasa (4 drzewa) oraz Ewangelickiej (2 drzewa). Wkrótce nowe rośliny zagoszczą również na placu Wielkopolskim, gdzie planuje się posadzenie siedmiu drzew. Na Wildzie, przy ul. Czarnieckiego, zostanie zasadzonych kolejne osiem drzew, a w okolicach Starych Winograd 22. Nowe rośliny pojawią się również na ulicach Górna Wilda, Mariackiej, Czechosłowackiej, Doliny, Krośnieńskiej, Chopina, Mazowieckiej, Filipińskiej oraz Garbary.
– W zeszłym roku na poznańskich ulicach posadzonych zostało 512 drzew oraz ponad 27 tysięcy sztuk krzewów, bylin i roślin cebulowych – dodało Miasto Poznań.
Roślinność pojawiła się m.in. na ul. Stablewskiego, Grobli, Krzyżowej, Nadolnik, Ostrowskiej, Spławie, Jarochowskiego, Browarnej i Poszwińskiego. Posadzono tam platany klonolistne, lipy drobnolistne, kasztanowce czerwone, ambrowce amerykańskie czy graby pospolite. Wśród krzewów można wymienić wiele odmian róż, budleje, śnieguliczki, forsycje, hortensje i suchodrzew chiński.
Co daje nasadzenie roślin w mieście?
Nasadzenie roślin, głównie drzew, w mieście daje kilka korzyści. Po pierwsze, drzewa zapewniają cień i ochłodę, szczególnie w upalne dni, co poprawia komfort termiczny mieszkańców. Po drugie, absorbują one dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia z powietrza, poprawiając jego jakość i zmniejszając zanieczyszczenie. Ponadto drzewa pomagają w retencji wody deszczowej, co przeciwdziała powodziom miejskim. Dodatkowo, roślinność wzbogaca estetykę miasta, tworząc przyjemne miejsca do spacerów i rekreacji, a także przyciągając różnorodne gatunki zwierząt i ptaków. Ogólnie rzecz biorąc, nasadzenie roślin w mieście przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz stanu środowiska naturalnego.