Poznaniacy marzą, by wreszcie móc spojrzeć na własne miasto z lotu ptaka. Kiedyś można było to zrobić, patrząc z tarasu widokowego na Collegium Altum. Po dwudziestu latach zamknięty taras miał powrócić. Dziś otwarto oferty, a w zasadzie ofertę, bo wpłynęła tylko jedna, na zagospodarowanie najwyższego piętra gmachu przy ul. Powstańców Wielkopolskich.
– Niestety nie mam dobrej wiadomości. Wpłynęła tylko jedna oferta i to przekraczająca nasz budżet – mówi Wojciech Zalewski kanclerz Uniwersytetu Ekonomicznego. Jedyną ofertę złożyła firma PTB Nickel. Znana jest już uczelni, bo przeprowadzała niedawno termomodernizację tego jednego z najwyższych budynków w mieście.
– Zakładaliśmy wprawdzie, że oferty mogą przewyższać nasz budżet, ale nie aż o 1,5 mln zł – wyjaśnia kanclerz.
Taras widokowy w Poznaniu. Czy to koniec marzeń?
Czy to oznacza koniec marzeń o podziwianiu panoramy stolicy Wielkopolski z 18. piętra stojącego w centrum wieżowca? Władze nie chcą jeszcze teraz podejmować ostatecznej decyzji o unieważnieniu przetargu i pozostawiają iskierkę nadziei.
fot. Łukasz Gdak, wizualizacje: UEP
– Najpierw dokonamy oceny złożonej przez Nickel oferty. Musimy być pewni, że jest zgodna z wymogami formalnoprawnymi. Jeśli tak będzie, zastanowimy się, czy dołożyć i skąd ewentualnie wziąć brakujące środki. Zdajemy sobie sprawę, że ogłoszenie kolejnego przetargu może nie przynieść tańszych ofert – wyjaśnia Wojciech Zalewski.
Collegium Altum to projekt Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Wznoszenie gmachu rozpoczęto w latach 70., a zakończono dopiero po 20 latach w 1995 r.
Taras widokowy miałby się znaleźć na jego 18. piętrze, czyli na wysokości 74,45 m. Cały gmach wraz z anteną mierzy 103,35 m. W tej chwili na pl. Andersa powstaje mierzący aż 116 metrów wieżowiec AND2. Również i w nim przewidziano taras widokowy. Ten dostępny będzie jednak tylko dla najemców powierzchni biurowej. Póki co na miasto można spojrzeć z góry wjeżdżając na jedynie 43-metrową wieżę Zamku Przemysła.
Czy taras widokowy w ogóle jest nam potrzebny i jak ewentualnie miałby wyglądać? Swoje zdanie na ten temat można wyrazić wypełniając ankietę w tej sprawie, którą przygotowała uczelnia. Dostępna jest tutaj.
fot. Łukasz Gdak, wizualizacje: UEP