Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje prezentację najnowszej ekspozycji poświęconej legendarnemu ruchowi kulturalnemu z lat osiemdziesiątych, znanemu jako Koło Klipsa. Wystawa podniesie na piedestał niezależną scenę muzyczną tego okresu.
Koło Klipsa
W latach osiemdziesiątych również w Poznaniu, muzyka rockowa stawała się nie tylko formą sztuki, ale również środkiem wyrazu społecznego sprzeciwu wobec ówczesnej rzeczywistości politycznej i kulturalnej. Klub DNO, mieszczący się w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych był miejscem, w którym odbywały się niezapomniane koncerty. Te gromadziły młodzież z różnych środowisk.
Ekspozycja w Muzeum Narodowym zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza część poświęcona będzie grupie Koło Klipsa, gdzie zaprezentowane zostaną ich dzieła, rysunki, archiwa, fotografie oraz nagrania dźwiękowe.
W drugiej części skupiono się na szerokiej palecie artystycznej sceny Poznania lat osiemdziesiątych. Zaprezentuje materiały archiwalne, ziny, plakaty, nagrania muzyczne i filmy video związane z wieloma innymi zespołami, takimi jak Reportaż, TAZ czy Bexa Lala.
Kolekcje
Prezentowane obiekty pochodzą z renomowanych instytucji:
- Muzeum Sztuki w Łodzi,
- Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji.
Wystawę przygotowali kuratorzy, w tym dr Anna Borowiec z Muzeum Narodowego w Poznaniu, prof. dr hab. Krzysztof Gajda z Pracowni Badań Literatury i Kultury Niezależnej UAM oraz dr Jarosław Lubiak z Akademii Sztuki w Szczecinie. Autorstwo identyfikacji wizualnej należy do Honzy Zamojskiego.