Zadbanie o dłonie, umycie okien, wyczyszczenie nagrobku bliskiej osoby – to tylko niektóre z prozaicznych czynności, które chociaż wydają się proste, dla wielu osób mogą być wręcz niewykonalne. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc Miasta w codziennych czynnościach.
Osoby z niepełnosprawnościami w Poznaniu
Proste domowe obowiązki nie dla każdego mogą być realne do wykonania. Na takie trudności w życiu codziennym napotykają osoby z niepełnosprawnościami. Nowy program ma zapewnić wsparcie wszystkim, którym codzienność stawia poprzeczkę wyżej, nawet w prostych sprawach.
– Rusza program pilotażowy, na który czekały osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Chodzi o pomoc dla osób z niepełnosprawności, które same prowadzą gospodarstwa domowe, ale również o te rodziny gdzie są opiekunowie. Mniej więcej 3 lata temu podjęliśmy temat tworzenia pomieszczeń higieniczno- pielnęgnacyjnych dla os dorosłych z niepełnosprawnościami. To pomieszczenia dla osób, które wymagają przyjęcia pozycji leżącej w toalecie. Z różnych powodów są takie osoby, które takiej pozycji wymagają. Pomieszczenia jeszcze nie są rozmieszczone po całym mieście ale już coś drgnęło w tym temacie. – powiedziała Anna Nowak – prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”
Pomoc przeznaczona jest dla osób, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ale również dla osób mieszkających z osobą z orzeczeniem, osób samotnych, mieszkających z osobą powyżej 60 roku życia lub małoletnią. Takie osoby mogą liczyć na wsparcie w codziennych czynnościach.
Jedną z ofert pomocy jest opcja „złota rączka”, czyli pomoc w drobnych czynnościach naprawczych jak np. wymiana zamków, baterii, żarówek. Taką potrzebę może zgłosić osoba z niepełnosprawnością lub jej opiekun przez miejską infolinię. Kolejnym pakietem jest mobilna usługa kosmetyczna zakładająca m.in. obcięcie paznokci i pielęgnację rąk. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć także za mycie okien ze zdjęciem firan. Możliwe będzie także skorzystanie z pomocy przy uporządkowaniu nagrobka.
– Prowadzę własne gospodarstwo domowe i te usługi dadzą nam niepełnosprawnym komfort życia i namiastkę niezależności. Nie każda osoba niepełnosprawna ma rodzinę która chce lub może pomóc. Dla mnie ważne będą usługi kosmetyczne i odwiedzenie nagrobka. – powiedziała Agnieszka Kubicka – współzałożycielka Fundacji Wózkowicze
Mamy pomysł aby wykorzystać doświadczenia dotyczące wsparcia dla seniorów. Chodzi np. o mycie okien lub nagrobka. Ruszamy z pilotażowym programem na który przekażemy ok 500 tysięcy złotych – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak