W żłobkach mają pojawić się dyżury psychologów, fizjoterapeutów, neurologopedów i innych specjalistów.
Urzędnicy planują przeznaczyć ponad 30,3 mln zł na opiekę nad dziećmi w niepublicznych żłobkach. Organizowany jest konkurs, dzięki któremu Miasto dofinansuje ponad 2 tysiące miejsc. Dopłata wyniesie 500 zł na jedno miejsce i będzie dotyczyła jedynie rodziców mieszkających i rozliczających podatki w Poznaniu. Koniecznym warunkiem jest również to, aby dziecko miało obowiązkowe szczepienia, chyba, że jest z nich zwolnione z powodów medycznych.
Specjalistyczne porady dla maluchów
Natomiast już od kwietnia wszystkie maluchy w żłobkach otrzymają pomoc specjalistów. Organizowane będą bezpłatne konsultacje z: psychologami, neurologopedami, fizjoterapeutami, terapeutami integracji sensorycznej, dietetykami, pedagogami specjalnymi. Działania są prowadzone także dzięki Instytutowi Małego Dziecka im. Astrid Lindgren. Wyróżniono 11 ważnych obszarów, o które trzeba zadbać. Chodzi o bezpieczeństwo, zdrowie i adaptacja dziecka, jego żywienie, odpoczynek i edukacja, a także kompetencje personelu.
– Wprowadzanie standardów to długofalowy proces. Ich punktem wyjścia jest założenie, że dobro dzieci i ich potrzeby są najważniejsze dla wszystkich stron zaangażowanych w system opieki. Przy organizacji szkoleń zaczęliśmy od żłobków publicznych, ale od początku zakładaliśmy współpracę również z placówkami niepublicznymi- mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.