„Jałmużna postna” daje szansę zjedzenia mięsa w Wielkim Poście. Arcybiskup Gądecki daje wytyczne

Arcybiskup Stanisław Gądecki metropolita poznański, dał wytyczne dla wiernych, jak powinni zachować się w rozpoczynjącym się w najbliższą środę, Wielkim Poście. Na stronie oficjalnej stronie archidiecezji poznańskiej można przeczytać, że należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły.

Metropolita poznański przygotował zasady, z jakimi powinni się liczyć katolicy mieszkający na terenie archidiecezji poznańskiej.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły

– Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni: we wszystkie piątki całego roku,
w Środę Popielcową. Równocześnie – ze względu na tradycję tego dnia w Polsce – zachęcam wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia. Wierni pomiędzy 18-tym a 60-tym rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni: w Środę Popielcową, w Wielki Piątek – czytamy w komunikacie na stronach archidiecezji poznańskiej.

Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.

Wierni, którzy nie mają wyboru tego co jedzą, mogą skorzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową  i Wielki Piątek.

Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

– Dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić w pojedynczym przypadku– poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych – dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych,  z wyjątkiem: Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku. Proboszcz winien jednak nałożyć na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna”, względnie częstszego spełniania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia – czytam na w komunikacie na stronach archidiecezji poznańskiej.

czytaj także: Wielki Post w tym roku rozpocznie się w czasie komercyjnego święta

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl