W Poznaniu działają 263 punkty Hop&Go. Zlokalizowano je głównie na obszarze płatnego parkowania, obejmujące Stare Miasto, Jeżyce, Wildę i Łazarz. Ponadto, pojedyncze punkty znajdują się także poza centralnymi dzielnicami, m.in. przy głównych ulicach i węzłach przesiadkowych komunikacji publicznej.
Od 1 lutego do 31 marca 2024 roku obowiązuje tzw. okres przejściowy. Operatorzy hulajnóg i rowerów współdzielonych mają czas na dostosowanie swoich aplikacji do nowych rozwiązań i poinformowanie użytkowników o wprowadzonych zmianach. W tym czasie poznańscy mieszkańcy mogą pozostawiać sprzęt w punktach Hop&Go, choć nie jest to jeszcze wymagane.
Nowe zasady od 1 kwietnia
Od 1 kwietnia użytkownicy będą zobowiązani pozostawiać hulajnogi i rowery wyłącznie w punktach Hop&Go. Pozostawienie sprzętu poza wyznaczonym miejscem uniemożliwi zakończenie wypożyczenia, a użytkownikom będzie naliczana opłata. Zmiana ma w założeniu skuteczne zniechęcenie do pozostawiania mikromobilności poza wyznaczonymi obszarami.
Obowiązek pozostawiania sprzętu w punkcie Hop&Go będzie dotyczył obszaru objętego Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania i Strefą Płatnego Parkowania. W miejscach poza tymi strefami pozostawienie sprzętu w punktach Hop&Go będzie jedynie rekomendowane.
Opłaty dla operatorów
Zaplanowano pobieranie opłat od operatorów sprzętu współdzielonego za korzystanie z punktów Hop&Go. Kwestie związane z tą opłatą omówiono z operatorami pod koniec ubiegłego roku, jednak jeszcze wymagają doprecyzowania, takie sprawy jak wysokość stawki i termin rozpoczęcia płatności.
Zmiany wprowadzone w funkcjonowaniu punktów Hop&Go to wynik reakcji na oczekiwania mieszkańców, radnych osiedlowych, a w szczególności osób niewidomych i niedowidzących. Dla tej grupy społecznej nieprawidłowo pozostawione hulajnogi stanowią znaczne zagrożenie.
Czytaj też: Czy w Poznaniu jest bezpiecznie? Kto i jak chroni mieszkańców?