Spośród 35 wypowiedzi z fragmentami dotyczącymi społeczności LGBT+ dziewięć było autorstwa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – wynika z analizy przeprowadzonej przez „Magazyn Kontakt”. Tym samym w 2023 r. metropolita poznański był drugim hierarchą najczęściej podejmującym ten temat.
„Magazyn Kontakt” dokonał analizy wypowiedzi hierarchów Kościoła w Polsce w 2023 r. Przedmiotem badania były 808 źródeł: 794 wypowiedzi polskich biskupów rzymskokatolickich – w tym wszystkich metropolitów, z uwzględnieniem przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – a także 14 dokumentów KEP. Dzięki badaniu można było sprawdzić, w jaki sposób biskupi mówili o uchodźcach i migracjach, osobach i ruchach LGBT+ oraz klimacie i ekologii.
Biskupi o społeczności LGBT+
35 wypowiedzi dotyczyło społeczności LGBT+. Spośród nich dziewięć było autorstwa metropolity poznańskiego, abp. Stanisława Gądeckiego. 7 stycznia cytował on wystąpienie kard. Josepha Ratzingera z włoskiego senatu z 2004 r., który mówił o „pseudomałżeństwie osób tej samej płci” i „rozpadzie wizerunku człowieka, który może mieć wyłącznie niezwykle poważne konsekwencje”.
Autorzy analizy zauważają też, że metropolita poznański formował moralne oceny postępowania osób LGBT+. Abp Gądecki mówił o „biblijnej prawdzie o grzeszności pozamałżeńskich aktów seksualnych, zwłaszcza między osobami tej samej płci”. Powoływał się też na „moralną historię ludzkości” jako argument przeciw wprowadzaniu małżeństw jednopłciowych.
„W ślad za ocenami moralnymi szły opinie i postulaty dotyczące rozwiązań prawnych i społecznych. 7 stycznia, dalej cytując Benedykta XVI, arcybiskup Gądecki odciął się od 'żądania wspólnego życia dla homoseksualistów’ domagających się ‘prawnej formy związku o takiej samej wartości jak małżeństwo’. 3 marca nazwał 'przestępstwem państwowym’ to, że za głoszenie grzeszności seksu jednopłciowego 'grozi kara grzywny lub więzienia’. I wreszcie 9 października opowiedział się przeciwko propozycjom drogi synodalnej Kościoła w Niemczech skierowanym do związków jednopłciowych i 'osób transgender’. Ocenił, że przywoływane przy okazji tych ostatnich, ustalenia naukowe mogą okazać się tak samo błędne, jak miało to miejsce w wypadku 'popularnej niegdyś teorii rasizmu'” – czytamy w badaniu.
Metropolita poznański kierował również apele do wiernych. Wzywał ich m.in. do uznania „uprawionych różnic poglądów” przy równoczesnych „sprzeciwie wobec koncepcji pluralizmu opartego na relatywizmie moralnym”.
Autorzy badania zwracają uwagę, że większość wypowiedzi jest autorstwa arcybiskupów Gądeckiego i Marka Jędraszewskiego. „Zarazem obaj hierarchowie jak gdyby podzielili się rolami: pierwszy wypowiadał się w sposób bardziej intelektualny i systematyczny, drugi nie wahał się używać prostego i silnie nacechowanego emocjonalnie języka” – dodano.
Zwrócono również, że ich głos – jako przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – nie spotkał się w episkopacie z wypowiedzią stanowiącą realną przeciwwagę.