W ostatnim okresie Policja otrzymuje informacje o oszustwach związanych z pojawiającymi się nakładkami na bankomatach, które uniemożliwiają odbiór gotówki – mocowanie na podajnikach wydających gotówkę plastrów lub innych elementów uniemożliwiających podjęcie pieniędzy. Przestępcy zakładają elementy z taśmą lub klejem od wewnątrz do której przyklejają się wysuwane banknoty.
-W okresie przedświątecznym, podczas zakupowego szaleństwa warto jednak zachować czujność i uważać na naciągaczy, którzy chcą się wzbogacić naszym kosztem.Osoby chcące ograbić nas z naszych oszczędności nie posiadają żadnych skrupułów w dążeniu do celu. Znajdą sposoby, by okraść nas w najmniej spodziewanych okolicznościach – apeluje policja.
Przykładem takiego działania jest modyfikacja bankomatu w taki sposób, by klientowi chcącemu podjąć swoje środki z bankomatu wydawało się, że w przypadku nie dojścia do skutku wypłaty gotówki, pieniądze w ogóle nie opuściły urządzenia, a ich konto nie zostało tym samym obciążone.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu środków pieniężnych z bankomatów. Aby zmniejszyć ryzyko utraty naszych oszczędności w chwili ich wypłaty, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących pracy i wyglądu bankomatu.
Zanim wypłacimy gotówkę, powinniśmy sprawdzić, czy w miejscu, w którym wydawane są z niego środki płatnicze, nie ma doczepionych elementów wystających poza obudowę, np. w formie nakładek.
Starajmy się w miarę możliwości wypłat dokonywać w bankomatach zlokalizowanych w oddziałach lub w miejscach, w których funkcjonuje stały monitoring. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przebiegu transakcji powiadommy od razu bank. Jeżeli nabraliśmy pewności, że zostaliśmy okradzeni, skontaktujmy się z policją.
Czasem niewypłacenie przez bankomat gotówki może wynikać z awarii urządzenia, jednak gdy dojdzie już do takiej sytuacji, powinniśmy bliżej przyjrzeć się jego detalom i w zależności od spostrzeżeń powiadomić instytucję finansową oraz służby. Niezależnie od tego, starajmy się na bieżąco weryfikować ilość przeprowadzanych na naszych kontach transakcji i sprawdzać, czy wszystkie z nich kojarzymy i rzeczywiście przebiegły one wedle naszej wiedzy pomyślnie.
Czytaj także: 76-letni instruktor nauki jazdy zatrzymany przez policję