Mikołajki. Skąd pochodzi zwyczaj i dlaczego 6 grudnia daje się prezenty

Ikona świąt Bożego Narodzenia, Święty Mikołaj wzbudza uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Czerwony strój, biała broda, prezenty w worku – to elementy, które kojarzą się z tą postacią. Skąd wziął się pomysł na człowieka, który rozdaje prezenty? Odpowiedź kryje się w historii świętego Mikołaja z Miry, biskupa i dobroczyńcy.

Święty Mikołaj z Miry żył w III wieku w Turcji. To postać, która zyskała sławę dzięki swojej hojności i pobożności. Urodzony jako jedyny syn w zasłużonej rodzinie, Mikołaj już od młodości okazywał skłonności do dzielenia się majątkiem z potrzebującymi.

Legendy o Mikołaju opowiadają o jego wielu cudach. Uratował żeglarzy przed burzą, a miasto przed klęską głodu. Jego działalność dobroczynna obejmowała także interwencje w sprawiedliwość, ratując niewinnych od kary śmierci. Zmarł jako biskup Miry w połowie IV wieku n.e., a jego relikwie spoczywają obecnie we włoskim Bari.

Mikołajki: dzień pamięci i prezentów

Pierwsze mikołajki były obchodzone w 1804 roku. Są one dniem upamiętnienia śmierci świętego Mikołaja. To również okazja do wręczania prezentów 6 grudnia, a sam dzień przypada na imieniny biskupa. Choć obecnie koncentrujemy się głównie na przyjemności związanej z dawaniem i dostawaniem podarunków, warto pamiętać o korzeniach tej tradycji. Początkowo Święty Mikołaj przybywał z Południa, ale nie pasowało to zimowego krajobrazu, więc zmieniono na Północ. Uznaje się, że wioska św. Mikołaja znajduje się w Rovaniemi, w Finlandii.

W Polsce Mikołaj przynosi prezenty nie tylko 6 grudnia, ale również w Wigilię. Jednak w zależności od regionu, inne postacie dostarczają darowizny. W Wielkopolsce, na Kaszubach i Kujawach jest Gwiazdor, ale w innych regionach jest też: Gwiazdka (Dolny Śląsk), Dzieciątko Jezus (Śląsk), Aniołek (Małopolska) czy Dziadek Mróz (Podlasie) – każdy z nich ma swoje miejsce i datę obdarowywania dzieci.

Ciekawostki o mikołajkach:

  • Do XIX wieku mikołajki były dniem wolnym od pracy.
  • W Holandii tradycyjnym mikołajkowym podarunkiem dla dzieci są czekoladowe litery.
  • Postać Rudolfa i jego czerwonego nosa została stworzona w 1939 roku w celach marketingowych przez sieć Montgomery Ward. A współczesny wizerunek św. Mikołaja pojawił się w 1930 roku w reklamie Coca-Coli.
  • W Austrii towarzyszem Świętego Mikołaja jest Krampus – pół-kozioł, pół-demon, karzący niegrzeczne dzieci.

Czytaj też: Dawid Podsiadło w Poznaniu. Najdroższe bilety za 641 zł

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl