Rozpoczął się Adwent, poprzedzający święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim roraty. To poranna msza, podczas której, według tradycji, wierni przychodzą z lampionami. W tym roku pierwsze roraty odbyły się w poniedziałek, 4 grudnia.
W niedzielę, 3 grudnia w Kościele katolickim rozpoczął się Adwent, który dla wiernych oznacza okres przygotowania na święta Bożego Narodzenia. Jednym z charakterystycznych elementów Adwentu są roraty. Ich nazwa pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli desuper” (z łac. „Niebiosa, spuśćcie rosę”).
W wielu miejscach przyjęło się, że roraty rozpoczynają się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew „Chwała na wysokości Bogu” zapala się wszystkie światła w kościele.
Z roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy ozdobionej mirtem, nazywanej roratką. Ma ona symbolizować Maryję. Innym zwyczajem jest zawieszanie w kościele wieńca z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas rorat zapala się odpowiednią liczbę świec. Świece i lampiony tak często używane w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie. Nawiązują tym samym do ewangelicznych przypowieści m.in. o pannach mądrych i głupich.
Ile trwają roraty i jak wyglądają?
To pytanie, które zadają sobie przede wszystkim ci, którzy chcieliby chodzić na nie o świcie, ale nie wiedzą, czy zdążą dotrzeć na czas do pracy czy szkoły. Roraty to zwykła msza, która trwa od około 30 minut do godziny.
Lampion na roraty
Historycznie lampiony służyły ludziom do oświetlania drogi, kiedy o zmroku zmierzali do kościoła na roraty. Lampion może być czworobokiem, na ścianach którego znajdują się witraże przedstawiające np. symbole chrześcijańskie. Niektórzy jako lampion na roraty wykorzystują też latarki lub latarenki, do których można wstawić świeczkę tealight albo małą lampkę na baterie.
Roraty w Poznaniu
Msze roratnie sprawowane są też w Poznaniu. W wielu parafiach odbywają się one o świcie:
- Klasztor oo. dominikanów: od poniedziałku do soboty o godz. 6
- Parafia pw. św. Franciszka Serafickiego: od poniedziałku do piątku o godz. 6
- Parafia pw. św. Rocha: od poniedziałku do soboty o godz. 6.30
- Parafia pw. św. Stanisława Kostki: od poniedziałku do piątki o godz. 6.15, w sobotę o godz. 7
- Katedra: od poniedziałku do soboty o godz. 6.30
- Fara: od poniedziałku do soboty o godz. 6, dodatkowo dla dzieci we wtorek i czwartek o godz. 18.30
- Parafia Imienia Jezus: od poniedziałku do piątku o godz. 18.30