Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” właśnie kończy pierwszą edycję akcji pomocowej „Paczka dla niemowlaczka”. Dzięki zebranym darom będzie można pomóc afrykańskim dzieciom w ich pierwszych, trudnych dniach na świecie.
„Paczka dla niemowlaczka” to wyprawka dla dziecka, którą kobiety dostaną w izbach porodowych, prowadzonych przez polskie misjonarki. To ma je zachęcić do rodzenia w godnych warunkach. Tam w razie potrzeby będzie możliwa interwencja położnej lub przeprowadzenie cesarskiego cięcia ratując życie mamy i dziecka. W takich krajach jak Republika Środkowoafrykańska lub Madagaskar mleko zastępcze jest luksusem. Stać na nie tylko najbogatszych, a w głębokim interiorze jest ono praktycznie nieosiągalne.
– Efekty zbiórki zaskoczyły nas samych. Każdego dnia z całego kraju docierają do nas paczki wypełnione akcesoriami dla niemowląt: pieluszkami tetrowymi, mlekiem zastępczym, mydełkami i butelkami. Zbierały je dzieci szkolne i przedszkolne, instytucje oraz parafie. W akcję włączyło się także sporo prywatnych osób. Samego mleka w proszku mamy ponad 13 ton – mówi Justyna Janiec – Palczewska prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.
Kobiety w Afryce, które z powodu niedożywienia lub innych przyczyn utraciły pokarm, nie mają możliwości zapewnienia swoim dzieciom szans na przeżycie. W takich sytuacjach często szukają pomocy u miejscowych misjonarzy. Aby zdobyć mleko dla swoich dzieci, matki przemierzają pieszo dystans kilkudziesięciu kilometrów, zostawiając w chatach swoje starsze dzieci.
Śmiertelność wśród dzieci do 5 roku życia w Afryce jest zatrważająca. Szacuje się, że jest to nawet 110 zgonów na 1000 urodzeń. Dla porównania w Unii Europejskiej notuje się 4 zgony na 1000 żywych urodzeń.
W przyszłym tygodniu przed siedzibą Fundacji „Redemptoris Missio” stanie kontener dostarczony przez firmę spedycyjną. We wtorek i środę paczki z darami oraz sprzęt szpitalny, będzie do niego pakowani. W grudniu wraz z Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych fundacja wyśle pomoc humanitarną na Bliski Wschód. Na początku 2024 r. przedstawiciele fundacji planują wysłać kolejny kontener z pomocą, tym razem na Madagaskar.